Suunamuutus tõi uue hingamise

Suunamuutus tõi uue hingamise

KS Garaaži eestvedaja Sven Siska oma töökojas. (Foto: Grethe Rõõm)

KS Garaaži eestvedaja Sven Siska teab, mida tähendab ettevõtte suunamuutus: ohtralt tööd, aga ka rahulolu kogukonna aitamisest. Varem metsatööle keskendunud pereettevõte KS-Trak OÜ on Leader-programmi toel laiendanud Antsla külje all Kobelas asuva autotöökoja võimalusi, et pakkuda järjest kvaliteetsemat autoremonditeenust.

Siska armastab varahommikuid, ta püüab töökotta jõuda aegsalt enne tööpäeva algust. “Nii on hea päev ette valmistada: vastan kirjadele, vaatan üle vajalikud varuosad ja väikese kohvipausi teen ka, enne kui töö lahti läheb,” tutvustab ta oma töökorraldust. Seejärel lükatakse garaažiuksed lahti ning päev saab hoo sisse. Kuigi remondikoja püsikliendid on kohalikud ettevõtted, aitab Siska, kui vähegi võimalik, nõu ja jõuga kõiki, kes abi vajavad. “Elukaaslane naerab, et kui ma nädalavahetusel lähen miskit töökojast tooma, siis jään nagunii kauemaks. Nii juhtus, et olin just tulnud siia akutrelli järele, kui telefon helises ja pere, kes oli kohalikus poes mu reklaami näinud, helistas, sest nende väikebuss ütles üles. Kuidas ma jätan hädalised abita? Ei jäta, ikka viskan pilgu peale. Seis oli nii nutune, et mul läks mitu tundi tööd, enne kui pere sai oma reisi jätkata. Pärast helistasid ja ütlesid, et jõudsid kenasti Tallinna tagasi,” jutustab Siska ja muigab, et autoremondifännina ta oma elu teisiti ette ei kujutakski. “Seda naljalt ei juhtu, et tulen töökojast puhaste kätega tulema.”

Remonditöökoda nagu operatsioonisaal

1996. aastal loodud perefirma tegeles algul metsatööga, 2000. aastal osteti Kobelasse remonditöökoda. Seda on üha kaasajastatud. Otstarbekus ja läbimõeldus paistab siin igast pisimastki detailist. “Mulle meeldib kord, kui asjad on oma kohal. Nii on hea tööd teha, kui ei pea mööda töökoda tööriistu taga otsima,” selgitab Siska.

Olgugi, et pärast töökoja ostmist alustati metsatehnika remondiga, tundis Siska, et tahab pakkuda midagi enamat. Ta usaldas oma kõhutunnet ja otsis endale võimaluse praktikaks. “Praktiseerisin viis aastat Tartus, õppisin autoremonditöö erinevaid etappe. Nii sain hea ülevaate, mida selles töös vaja on,” ütleb varem Luual metsandust õppinud mees. “Arvasin algul, et ostan ühe tõstuki ja hakkan tööle, aga praktikakogemus andis teadmise, et ühega ei tee suurt midagi,” lisab ta.

Tänu praktikale tekkis nägemus, milliseid tööriistu on eelkõige vaja ja kuidas masinad töökojas paigutada. “Ikka kõvasti tuli enne garaaži renoveerimist mõelda, mis masin kuskil hakkab olema, sest hiljem on ümberkorraldusi palju keerulisem teha,” jutustab ta. Kohe alguses sai ka selgeks, et ainult oma vahenditest kaasaegse garaaži loomiseks ei piisa. Tänu naabrite utsitusele, uurida kaasrahastusvõimalust Võrumaa Partnerluskogu koordineeritavast Leader-programmist, registreerus Siska nõustamisele. “See lõi veidi jalad alt. Arvasin algul, et taotlemine on mõnevõrra lihtsam,” tunnistab ta, tuues samas välja ka nõustamise suure plussi – see tõi maa peale tagasi. “Lootuskiir oli tol hetkel ikka nullilähedane, sest mul polnud projektist veel ridagi paberil, kuigi tähtaeg oli lähedal. Aga käega lüüa pole mu moodi. Naabrimees ka julgustas, et proovi ikka,” jutustab Siska. Nii tegi ta päeval remondikojas tööd ja õhtuti kirjutas taotlemiseks vajalikku projekti. “Hirm oli küll, et kas ma oskan ja järsku on täitsa maha visatud aeg. Aga samas teadsin tänu nõustamisele, et kirjutangi nii, nagu ma siin kõike teen, ja nüüd, tagantjärele, saan öelda, et polnudki nii keeruline, kui algul tundus.” Leader-programmi toel ostis Siska töökotta kaks tõstukit ja muid vajalikke masinaid.

Praeguseks on teenuse pakkumise maht kasvanud sedavõrd, et garaaž hakkab kitsaks jääma. “Ruumipuudusest suurem probleem on asjalike töötajate leidmine,” toob Siska välja suurima kitsaskoha, mis hoiab ettevõtte arengul mõnevõrra piduri peal. Siiski usub ta, et väljapääsmatuid olukordi pole.