Metsast patta ja pannile, paremini kui varem!

Uluki konditustamiskoolitused liitsid Võrumaa jahimeeste pere ühtsemaks. Vasakult: Toomas Kaun, Risto Tõniste, Peep Kimmel (foto Grethe Rõõm)

Uluki konditustamiskoolitused liitsid Võrumaa jahimeeste pere ühtsemaks. Vasakult: Toomas Kaun, Risto Tõniste, Peep Kimmel (foto Grethe Rõõm)

Võrumaa Jahimeeste Seltsi eestvõttel õpetati kokandushuvilistele, kuidas ulukisaaduste kasutusala laiendada. Leader-programmi toel toimus Võrumaal paarkümmend koolitust, kus õpiti liha konditustama ja ulukisaadustest maitsvaid roogi valmistama.

Koolitused tõid Võrumaa jahimajadesse kokku lihahuvilised, kes erinevate juhendajate käe all konditustamis- ja valmistamisnippe õppisid. Osalenud jahtkonnad said koolituspäeva teema ise valida.

Risto Tõniste Antsla jahtkonnast jutustab, et neil oli koolituspäevaks kütitud põder. Meister Kaido Põder õpetas, kuidas liha luude küljest lahti saada. “Ehk oleks parem öelda, et õppisime, kuidas seda õigesti teha? Kõik ju justkui oskavad miskit,” muigab Tõniste, jutustades, kuidas teadmatusest lähevad mõnigi kord paremad palad kaotsi. “Konditustamisel on oma nipid ja neid on hea teada ka siis, kui ise süüa ei tee, vaid oled see, kes liha koju toob. Pärast koolituse läbimist pole hirmu, et näiteks loomakintsust seda kõige magusamat “pähklitükki” kätte ei saa,” märgib ta.

Antslas olid koolitused väga menukad, sest lisaks jahimeestele osalesid ka need, kes ise jahil ei käi. “Kõige lihtsamaks nimetati seal lihast hakkliha tegemist. Usun, et pärast neid koolitusi sai pilt palju avaram,” lisab Tõniste.

Liha koolitus

Kõik leiab kasutuse

Koolituste järele tundsid vajadust jahimehed. “On ikka luksus, kui meister näitab ette, et päriselt ongi võimalik kitse tagakintsust, kus peale lihaste ei tundugi muud olevat, ka liha kätte saada,” märgib Peep Kimmel Rõuge jahtkonnast. “Veel suurem rahulolu on see, kui hiljem proovid ise ja tulebki välja,” lisab ta.

Toomas Kaun Sõmerpalu jahtkonnast ütleb, et koolitused avasid paljudel osalejatel silmad ses osas, et mida kõike lihast veel teha saab. “Alustades toorvorstidest ja lõpetades ahjupraadide ja konservidega – kõik prooviti neil koolitustel järele. Koolitused andsid julguse katsetada,” tunnustab ta. “Näiteks kopra kohta käib uskumus, et eks ta üks suur rott ole. Ja siis tehti meil koolitusel kopra kõhuäärtest kotlette. Söödi ja imestati, et päriselt? Kobras? Oli jah kobras, professionaalselt tehtud lihtsalt!”

Tänu koolitustele on teadlikkus ning ühtekuuluvustunne jahimeeste hulgas suurem. “Kõik, mis metsast koju tuuakse, kasutatakse ära. Ja kui ise ei oska, siis keegi ikka oskab – üksteiselt õpitakse,” toob Risto Tõniste välja koolituste kõige suurema kasuteguri.

Võrumaa Partnerluskogu