Uma Mekk

UMA MEKK on Võrumaa päritoluga toidu kaubamärgis, mille eesmärk on tunnustada Võrumaa põllumeest, ettevõtjat, toidutootjat, igat tublit maaharimise ja toidulauaga seotud töötegijat.

Kaubamärki antakse ainult kvaliteetsele toidutoodangule.

Selleks võib olla algne tooraine (juurvili, köögivili, puuvili, teravili, liha, piim , munad, metsaannid jms), mis on kasvatatud Võrumaal või Võrumaa koostööpiirkonnas (s.h. Põlva-ja Valgamaa).
Selleks võib olla toode (keedised, hoidised, mahlad, küpsetised, lihatooted, piimatooted jms), mille valmistamisel kasutavast toorainest on kasvatatud vähemalt 50 % Võrumaal või Võrumaa koostööpiirkonnas.
Uma Mekk kaubamärki antakse ka toidule, mida serveeritakse turismi- või toitlustusettevõttes kas kohapeal või catering teenusena. Tingimuseks on, et toidu valmistamisel on kasutatud Võrumaa ja Võrumaa koostööpiirkonnas kasvatatud toorainet vähemalt 50% ja toiduvalmistamise viis on iseloomulik Lõuna-Eesti piirkonnale või toitu valmistati sellisel viisil traditsiooniliselt just selles talus (külas, peres). Menüü toitude osakaalust vähemalt 50% on valmistatud kohalikke traditsioone järgides või kasutades unikaalset retsepti/ tootmistehnoloogiat.
Keelatud on järgmised E-ained: E104 – 142, E151, E154 – E160B, E161G, E173- E200, E210, E220, E230,E242, E310, E320, E321, E338, E407, E420, E620, E951. Keelatud on ka GMO-sid sisaldava tooraine kasutamine.

Eesmärk

UMA MEKK on  LEADER meetmest rahastatud projekt, mille eesmärgiks on tunnustada põllumeest, ettevõtjat, toidutootjat, igat tublit maaharimise ja toidulauaga seotud töötegijat.

2009.a. alates oleme korraldanud  koolitusi: suitsuliha, juustu ning saia-leiva teemal. Osalesime koos ettevõtjatega ühiselt  UMA MEKK telgis Maamessil, UMA PIDOl, Vastseliina laadal, Võrumaa Talumeeste Päeval, Eesti Talupäevadel Jänedal , Võru Linna Päeval, Põllumajandusmuuseumi Sügisnäitusel, Maarjalaadal Tartus, Paunvere ja LIndora laatadel. 

Projekti raames on teostatud  uuring, mille käigus   kaardistati Võrumaa ja Võrumaa koostööpiirkonna väiketoidukäitlejad, saamaks ülevaadet  väiketoidukäitlejate valdkondadest, paiknemisest ning tootmise, esmase töötlemise ja turustamisega seotud probleemidest ning võimalikest lahendustest väiketoidukäitlejate nägemuses

 2010. a. sügisest on UMA MEKK saanud Võrumaa päritoluga toidu kaubamärgiks.

Kontakt:
umamekk.ee
uma.mekk@gmail.com