Teostatud projektid 2012

Võrumaa kui turismisihtkoha turundamine siseturul ja lähiriikides – Lätis, Venemaal ja Soomes

SA Võrumaa Arenguagentuur
Turismi arendamiseks ja paremaks koordineerimiseks Võrumaal anti välja Võrumaa turismi ajalehte 2013/2014 ja 2014/2015, millised kajastasid jooksva aasta sündmusi, tutvustasid eri piirkondi ja nende eripärasid. Valmis Võrumaa turismi imagotrükis neljas eri keeles. Uuendati kvaliteetfotode baasi 20 uuendusliku ja kvaliteetse foto näol Võrumaa suursündmustest, lisaks valmis 20 lavastuslikku fotot. Valminud on Võrumaad tutvustavad 4 videoklippi, mis sisaldavad välisturistile informatsiooni aktiivse puhkuseveetmise võimaluste kohta Võrumaal. Klippe on võimalik kasutada nii eraldi kui ka ühtse filmina. Videoklipid on nähtavad Youtube internetikeskkonnas Võrumaa Turismi kanali all ning leitavad linkidel:
https://www.youtube.com/watch?v=b6EotJBPx7Y
https://www.youtube.com/watch?v=J1ZHuGKPIoU
https://www.youtube.com/watch?v=7tVtsROails
https://www.youtube.com/watch?v=TTEvG6TdPXc&feature=youtu.be
Videoklippe jagatakse Võrumaa Turismi Facebooki lehel, messidel, konverentsidel ja teistel turismi edendavatel eesmärkidel.
Toetus: Meede 2. 1. Ettevõtluskeskkonna arendamine, summas 18 220,64 eurot.

UMA MEKK kaubamärgi arendamine

MTÜ Võrumaa Partnerluskogu
Projekti toel korraldati UMA MEKK V JUUBELILAAT 8.novembril 2014.a. Võru Spordikeskuses. Laadal osales ligikaudu 100 toiduvaldkonna väikeettevõtjat Eestist ja Lätist, Võru maakonna sõpruspiirkonnast Madonast. Laada eesmärgiks oli pakkuda müügivõimalust kohaliku toidu tegijatele ja ostuvõimalust hea toidu hindajatele. Lisaks tutvustati külastajatele Võrumaal tegutsevaid muuseume ja teemaparke: pered said mängida Mõniste Vabaõhumuuseumi poolt korraldatud talulaste mängutoas, teha kama koos Urvaste Külade Seltsiga ning sõita kergejõustiku hallis Uhtjärve Ürgoru Liikluslinnaku autodega. Kaugematest külalistest olid laadale või ja sõira tegemist õpetama kutsutud Eesti Piimandusmuuseumi töötajad. Hinnanguliselt külastas laata kuni 3000 inimest.
Toetus: Meede 2. 1. Ettevõtluskeskkonna arendamine, summas 7 550,81 eurot.

Rõuge piirkonna turundus

Rõuge Vallavalitsus
Projekti jooksul valmis hulgaliselt reklaammaterjale, mis võimaldavad levitada piirkonna infot mitmel erineval moel. Valmisid üritusi tutvustavad reklaamflaierid ja piirkonda tutvustavad trükised kolmes keeles ning kuus reklaambannerit piirkonna promomiseks. Osteti digitrükis telk koos kokkupandava mööblikomplektiga.
Läbi projektitegevuste parendati külastajate teadmisi piirkonna omapärast, toimuvatest üritustest, vaatamisväärsustest, on tõusnud külastajate arv, kes kasutavad rohkem kohalike ettevõtjate teenuseid ning tarbivad tooteid, mis kõik suurendab piirkonna ettevõtjate käivet.
Toetus: Meede 2. 1. Ettevõtluskeskkonna arendamine, summas 5 634,22 eurot.

VÕRUMAA MAITSED ehk Võrumaa toidupärandi kogumine ja tutvustamine

Piiri Köök MTÜ
Valmis kogutud retseptidest ja fotomaterjalist rändnäitus „Leeväkene, soolakõnõ, maailma kinnipidäjä“, mis on olnud üleval Vastseliina rahvamajas, kultuurimajas Kannel ja Viljandi Pärimusmuusika aidas.
2014. aasta jooksul avaldati kogutud toiduretsepte ja pärimuslikku materjali Minu Võrumaa ja MTÜ Piiri Köögi Facebooki lehtedel. Koostöös kohalike kunstnikega töötati välja ja osteti võru köögi nõud ja tekstiilid. Kõigist kogutud materjalidest koostati mahukas digitaalne retseptikogu, mis on kättesaadav aadressil http://www.piirikook.ee/
Toetus: Meede 1.2. Kohaliku kultuuripärandi säilitamine, summas 5 172,30 eurot.

A.Teppo Lõõtsamuuseum V-s

A.Teppo Lõõtsatalu MTÜ
Projekti raames täiendati kaasajanõuetele vastavaks avalikku, kõigile külastajatele avatud hästi toimivat unikaalset pillimeister August Teppo muuseumit, tutvustamaks paikkonna eripära, pärandkultuuri ja tavasid. Valmis pillimeister August Teppo elu ja tegevust tutvustav film, mida näidatakse muuseumikülastajatele ja on üheks ekspositsiooni osaks. Valmis uuring August Teppo nimelise võistumängimise ajaloost, kokkuvõte uuringust on välja pandud lõõtsamuuseumis. Lõõtsameister Heino Tartese kätetööna valmis kaks teppo-tüüpi lõõtsa õpitubade läbiviimiseks ja pilliõppeks. Projekti käigus renoveeriti aidahoone ja võeti kasutusele lõõtsamuuseumi infokeskusena. Valmis 20 täispuidust 2,5 m pikkust istepinki.
Toetus: Meede 1.2. Kohaliku kultuuripärandi säilitamine, summas 24 403,76 eurot

X-XV saj. Lõuna-Võromaa etnograafiliste tekstiilide ja ehete valmistamine

Erivajadusliku Hariduse Pädevuskeskus
Esivanemate pärandi väärtustamiseks ja oskuste säilitamiseks põlvkonniti korraldati projekti raames 3 õpituba Vastseliina ja Võru vallast 14-le huvilisele. Toimusid muinasaegse kanga kudumise õpitoad ning arhailiste kangakaunistuste ja ehete õpituba.
Toetus: Meede 1.2. Kohaliku kultuuripärandi säilitamine, summas 5 559,34 eurot.

Võru folkloorifestivali ettevalmistustööd vastuvõtuks UNESCO juures oleva folkloorifestivalide organisatsiooni CIOFF festivalide nimekirja

Võru Folkloorifestival MTÜ
Projektivahenditest kaeti XIX Võru Folkloorifestivali visuaali kujundamise, trükiste, meediakajastuste, väljaannete ja tekstide toimetamise ning festivali väljaannete tõlkekulud. CIOFFi mineku ettevalmistustööde koordineerimis/projektijuhtimiskulud ning CIOFFi rahvuslike allorganisatsioonide ja eri maade folkloorirühmade kordinaatori kulud.
Toetus: Meede 1.2. Kohaliku kultuuripärandi säilitamine, summas 9 022,78

Puuko tare mööbel

Pokumaa Sihtasutus
Arhailise Puuko tare interjööri mitmekesistamiseks soetati talustiilist inspireeritud täispuidust kuus lauda, 22 tooli ja viis pinki.
Toetus: Meede 1.1. Külakogukondade arendamine, summas 2 628,00 eurot.

Tsolgo Külamaja maakütte paigaldus

Tsolgo Arendusühing
Projektivahenditega paigaldati Tsolgo Külamajale ja Tsolgo rahvamajale piksekaitsed. Tsolgo rahvamajja osteti ja paigaldati bullerjan ning 2 õhksoojuspumpa.
Toetus: Meede 1.1. Külakogukondade arendamine, summas 8 252,53 eurot.

Saunamuuseumi projekteerimine

Sauna Muuseum MTÜ
Põhjamaadele omase saunakultuuri koondamiseks loodava saunamuuseumi avamiseks esimese etapina on valminud muuseumi projekt.
Toetus: Meede 1.1. Külakogukondade arendamine, summas 11 565,00

Laste- ja noorteprogramm Adrenalin Arenal

Sõmerpalu Motoklubi MTÜ
Projekti eesmärgiks oli populariseerida motosporti ja teha see taskukohaseks kõigile huvilistele, tähtsustada turvavarustuse olulisust ja anda ülevaade esmaabist õnnetuse korral, pakkuda oma piirkonna rahvale mitmekesiseid ja tervistavaid tegevusi. Projekti raames korraldati 26 lastehommikut lastele ja noortele vanuses 4-18. Korraldati kaks noorte motolaagrit kus käsitleti teemasid nii liiklusest kui esmaabist. Talihooaja jooksul korraldati kolmeosaline noorte võistlus Adrenalin Arenal. Võeti vastu 26 noortegruppi, kelledele korraldati giidiga õppepäev, mille käigus tutvustati motoajalugu, toimus õpetlik seiklusmäng ja noortel oli võimalus sõita mootorratastel.
Toetus: Meede 3. Noorte tegevuse edendamine, summas 14 136,27 eurot.

Kuldre Noortetoa sisustamine

MTÜ Noorteklubi Urvaste valla NOORED
Projekti raames sisustati värskelt renoveeritud noorteklubi ruumid. Osteti mööblit, piljardilaud, tenniselaud, televiisor, muusikakeskus, printer, DVD mängija Wii ning hulgaliselt erinevaid lauamänge.
Toetus: Meede 3. Noorte tegevuse edendamine, summas 2 435,31 eurot.

Võrumaa Noorteliidri töövihik

Võrumaa Omavalitsuste Liit MTÜ
Projekti raames toimus seitse koolituspäeva koos töövihiku kokkupanemisega, projekti ava- ja lõpuüritus, toimus 3 päevane õppekäik Valgamaale, kus toimib Eesti üks edukamaid maakondlikke noorsootöö võrgustikke. Projekti otseseks eesmärgiks oli noortejuhtidele suunatud ühtse töödokumendi „Võrumaa noorteliidri töövihiku“ koostamine, mis on aluseks piirkonna noorte koostöö arendamiseks ja millist saavad kasutada nii noortejuhid, noorte eestvedajad. Valminud töövihik on kättesaadav Võrumaa omavalitsustes, Eesti Noorsootöö Keskuses, Eesti avatud Noortekeskuste Ühenduses ning Haridus- ja teadusministeeriumis.
Toetus: Meede 3. Noorte tegevuse edendamine, summas 6 865,29 eurot.

Tootsid metsa kaaslastega mõõtu võtma

Haanja Suusaklubi MTÜ
Projekti raames soetati suusaklubile GPS seade Montana 650, kolm komplekti spordivarustust ja kaeti kuue inimese reisikulud osalemaks 15.-21.04.2013.a. toimunud Rahvusvahelise Koolispordi Liidu orienteerumis MM-l Monto Gordos Portugalis.
Toetus: Meede 3. Noorte tegevuse edendamine, summas 4 540,09 eurot.

Võrumaa laste võimalused arendada end läbi mäesuusatamise spordiala

Spordiklubi Mäesuusakool MTÜ
Projekti toetusega korraldati mäesuusahuvilistele lastele mäesuusatreeninguid ja –laagreid ning osaleti mäesuusavõistlustel lähiriikides kuna eesti olud ei võimalda harrastada erinevaid mäesuusatamise liike.
Toetus: Meede 3. Noorte tegevuse edendamine, summas 6 913,02 eurot.

Purjelauasport Võrumaa järvedel

Roosisaare tulevik MTÜ
Võrumaal eri vanuses inimeste hulgas purjelauaspordi kui ekstreemspordi tutvustamiseks ja sellega tegelemiseks ning kohaliku elu elavdamiseks soetati projekti raames 2 purjelauakomplekti koos vastava turva- ja lisavarustusega. Korraldati purjelaua algkoolitus 20-le Võrumaa inimesele. MTÜ Roosisaare tulevik neli liiget läbis purjelaua alg- ja edasijõudnute koolituse, eesmärgiga algväljaõppe andmisega uutele purjelauaspordi huvilistele.
Toetus: Meede 3. Noorte tegevuse edendamine, summas 7 908,21 eurot.

Tootmishoone ehitamine

Jaxel OÜ
Projekti toel ehitati Antsla vallas Kobela alevikus Kobepuidu kinnistul ümber toimiva saekaatri tootmishoone, mis võimaldab ilmast sõltumatult tootmist töös hoida aastaringselt. Ümberehituse käigus loodi kvaliteetsed töötingimused kuuele töötajale.
Toetus: Meede 2.2. väiketootmisettevõtete arendamine, summas 38 400,00 eurot.

Liha töötlemise abihoone ehitus

Mooska OÜ
Investeeringuga ehitati ümarpalgist abihoone, kus asuvad esitlusruumid, külmköögid jm abiruumid. Uus abihoone võimaldab traditsioonilisel viisil suitsusaunas suitsutatava liha töötlemist enne ja pärast suitsutamist, kus on tagatud kõigi toiduhügieeni üldnõuete ja loomset päritolu toidu hügieeni erireeglite järgimine.
Toetus: Meede 2.2. väiketootmisettevõtete arendamine, summas 38 400,00 eurot.

Tehnoloogiainvesteeringud II etapp

Meisli OÜ
Tootmise efektiivsuse ja kvaliteedi tõstmiseks soetati projektiga vajalikud gaasiseadmed, millega tagatakse vajalik toodete kuumtöötlemine ja tõsteti küttevõimsuse efektiivsust. Toodete kvaliteetse värvi tagamiseks soetati pulbervärvimise manuaalne seade ja pulbervärvi kapp.
Toetus: Meede 2.2. väiketootmisettevõtete arendamine, summas 30 714,00 eurot.

Varikatuse ehitus

Ööbiksaare Palkmajad OÜ
Ettevõtte toodanguks vajaliku kvaliteetse puitmaterjali ladustamiseks ning välisõhul kuivatamiseks ehitati projektitoetuse abiga ettevõttesse uus varikatus.
Toetus: Meede 2.2. väiketootmisettevõtete arendamine, summas 21 558,00 eurot.