2022 taotlusvoorust elluviidud projektid

Kogukonnaruumide renoveerimine

EELK Vastseliina Katariina Kogudus
Projektiga on loodud kogukonnaruumis tingimused, mis võimaldavad kogukonnaliikmetele korraldada ühistegevust, pakkuda hingeabiteenust, viia läbi kogukondlikke üritusi, korraldada kontserte. Projekti tulemusel on mitmekesistatud ühistegevusi ja seeläbi parandatud elukeskkonda kogukonnas. Kogukonnas on suurenenud huvi koguduse korraldatavate ürituste vastu. Ürituste korraldamisse on kaasatud uusi kogukonna liikmeid. Kogukonnas on tekkinud tugev meie-tunne.

Toetus: Meede 1.Kogukondlik areng, summas 27 247,50 eurot.


Kuslapuumarjade mahetöötlemise arendamine

Proviis OÜ
Projekti käigus loodi Alt-Lauri mahetalus vajalikud tingimused söödavast kuslapuust toodete valmistamiseks. Parendatud tootmishoone sai uue EPO põranda, PUR-vahuga soojustuse ning uued kergesti puhastatavad välisuksed. Tootmisruumide ustele lisati PVC kardinad ning külmkambrile paigaldati korralik külmkabriuks. Kuslapuust toodete valmistamiseks soetati mahlapress, pastörisaator, toidukuivati ning meesegaja.

Toetus: Meede 2.2. Väikeettevõtete arendamine, summas 6 785,39 eurot.


Roosiku šokolaadivabriku toodete sortimendi laiendamine

Roosiku OÜ
Projekti eesmärk oli suurendada väiketootmisettevõtte Roosiku OÜ konkurentsivõimet ja jätkusuutlikku arengut toodete sortimendi laiendamise ja uute tootesarjade lisamisega. Selle eesmärgi saavutamiseks soetada olemasolevasse tootmisliini sobivad seadmed ja komponendid uute toodete ja tootesarjade tootmiseks (vormikommide täitmise liin, vibratsiooni liin, teisaldatav plaat koos pihustitega, liin kaetud pähklite, kuivatatud puuviljade ja kommide tootmiseks).

Toetus: Meede 2.2. Väikeettevõtete arendamine, summas 35 340,00 eurot.


Juurdepääsutee renoveerimine

OÜ Merling Reisid
Projekti raames renoveeriti juurdepääsutee teelõigul Pähna-Runda kohalik tee nr 9180500 Atsi ja Mõtsaräbo maaüksustel alates riigimaanteest kuni OÜ Merling Reisid tegevuskohani aadressil Võru maakond Võru vald Tagaküla küla Mõtsaräbo talu kogupikkusega 756 meetrit. Kruusakattega tee aluskate korrastati, uuendati teetruupe, tehti kraavitus ja teekate kaeti 2,5 kordse kattega.

Toetus: Meede 2.1. Covid-19 kriisi mõju leevendamine, summas 24 554.40 eurot.


Võrumaa orienteerumispäevakute ajavõtusüsteemi kaasajastamine

Orienteerumisklubi Võru
Võrumaa orienteerumis kolmapäevakute ajavõtusüsteemi kaasajastamiseks soetati ajavõtusüsteem, mis sisaldab tarkvara, tahvelarvutit, kaasaskantavat printerit, 40 SI jaama ning 50 SI- jaama kinnitusplaati. Tänu soetatud seadmetele saab Orienteerumisklubi Võru korraldada kaasaegsel tasemel erinevaid orienteerumisvõistlusi, jooksuvõistlusi ja ka matkaüritusi laiale kogukonnale. Suurema koguse SI-jaamadega on võimalik korraldada suuremaid orienteerumis- ja rogainiüritusi (võistkondlik valikorienteerumine).

Toetus: Meede 1.Kogukondlik areng, summas 4 499,82 eurot.


Lapi MT taristu arendamine

AS Lapi MT
Projekti käigus uuendati sadeveesüsteemi ning vahetati välja juurdepääsuteedel ja laadimisplatsidel asfaltkate Tehnika tn 2, Parksepas Võru vallas. Paranes ettevõtte töökorraldus, territooriumi seisukord ning inimeste ja sõidukite liikumistingimused liiklus- ohutuse tagamisel.

Toetus: Meede 2.2. Väikeettevõtete arendamine, summas 25 572,28 eurot.


Kirikuhoone elektrisüsteemi renoveerimine ja parendamine

EELK Rõuge Maarja kogudus
Vahetati välja kiriku elektrisüsteem, mille järel muutus kirikuhoone oluliselt tuleohutumaks, energiasäästlikumaks, hõlpsamini kasutatavaks ja hooldatavaks, misläbi vähenevad kiriku ülalpidamiskulud.

Toetus: Meede 1.Kogukondlik areng, summas 59 596,38 eurot.


Kangsti külamaja renoveerimine

MTÜ Kangsti Külaselts
Projekti käigus renoveeriti Kangsti külamaja I korruse ruumid. Lammutati ja uuendati väljavajunud hoone seina osa, millele rajati uus vundament; teostati hoone põranda betoonitööd,  kuhu eelnevalt paigaldati kanalisatsiooni- ja veetorustik, soojustus, armatuurvõrk ja põrandaküttetorustik; teostati soodapritsitööd seinte ja lagede puhastuseks; koostati elektrisüsteemi projekt ja paigaldati uus elektrisüsteem; ehitati välja WC ja pesuruum ning uus moodulkorsten.

Toetus: Meede 1.Kogukondlik areng, summas 47 163,60 eurot.


Multifunktsionaalse saali väljaehitamine ja lasteteatri loomine

MTÜ Sänna Kultuurimõis
Projektiga loodi Sänna Kultuurimõisa saal, mis on kaasaegseks ning multifunktsionaalseks kohaks teatri, kino, kontserdi, näituste ning mitmete teiste kultuurisündmuste nautimiseks. Kultuurimõisas saavad lapsed ja noored osa sisukast teatrialasest huviharidusest. Uuenenud saal annab hea tõuke “Sänna lasteteatri” loomisele. Projekti tegevusteks oli: valgustehnika, projektori, ekraani, siinide süsteemi näituste tarbeks, kardinate ansambli lavale ja saali soetamine, lavaruumi värvimine ja soojapidavuse parandamine, saali seinte värvimine.

Toetus: Meede 1.Kogukondlik areng, summas 16 296,33 eurot.


Tootmishoone ventilatsioon

Baltic Steelarc OÜ
Projekti käigus abil ehitati tootmishoone ventilatsioon, milline muutis töökeskonna märkimisväärselt paremaks. Paranesid töötajate töötingimused, samuti seadmete töökeskond.

Toetus: Meede 2.2. Väikeettevõtete arendamine, summas 59 998,95 eurot.


OÜ Karlsson Puit automatiseeritud puidukuivati ehitus

Karlsson Puit OÜ
Projekti käigus ehitati ettevõtte automatiseeritud puidukuivati. Kuivati ehitamise tulemusel tõuseb järsult puittoodete kvaliteet, mis võimaldab toodangut realiseerida välisturgudele.
HT- kvaliteediga puidu kuivatamine võimaldab mööbli- ja taaratootjatel täita Euroopa taimekaitse tingimusi, mis loob võimaluse paljudele tootjatele toodangu turustamise nii Euroopas kui ka Eestis, ning mujal maailmas. (nt. Autode ja muude klaaside transportimise konteinerid jm.) Võrumaal varem selline kuivatussüsteem puudus.
Projekt on suunatud kuivatatud saematerjali tootmisele, et suurendada ja tugevdada turu nõudlust kuivatatud saematerjalile eriti mööblitootmise valdkonnas. Kuivatatud puidu näol tõuseb tunduvalt puidu kvaliteet, suureneb turunõudlus ja kaasneb ettevõtte majanduslik efektiivsus.

Toetus: Meede 2.2. Väikeettevõtete arendamine, summas 59 995,22 eurot.


Kogukonnakeskuse 2. korruse väljaehitamine

MTÜ Antsla jahikeskus
Projekti raames ehitati jahikeskuse 2. korrusele multifunktsionaalsed ruumid laagrite ja näituste korraldamiseks – üks suurem (35 m2) koolitus- ja näitusteruum, mille saab kohandada laagriliste ööbimiseks, kaks eraldiseisvat väiksemat tuba (7m2 ja 8,5 m2), WC ja dusiruum ning tehnoruum. Kõikides ruumides on katuseaknad loomuliku valguse tagamiseks.
Lisaks jääb 2.korrusele väike trepihall, mida saab kasutada näitusepinnana. Laienenud on jahi- ning loodusvaldkonna vaheline sidusus ning laste, noorte ja täiskasvanute võimalused looduses turvaliseks hakkamasaamiseks. Loodusõppeks, laagrite läbiviimiseks ja oma loodusalase huvitegevuse eksponeerimiseks.

Toetus: Meede 1.Kogukondlik areng, summas 53 774,28 eurot.


AS Võru EMPAK tootlikkuse arendamine

Aktsiaselts Võru EMPAK
Projekti eesmärk on tootmis- ja tegevuskulude optimeerimine, tootmisprotsessid ning seda toetav keskkond tagavad ettevõtte parema toimimise. Uue katlasüsteemi ja kogu tootmiskompleksi laevalgustite väljavahetamisega jätkatakse energiasäästlikuma ja efektiivsema tootlikkuse arendamist. 
Tegevuskulude vähendamine ja tootmishoonete garanteeritud varustamine soojusenergiaga külmaperioodil aitavad vähendada mööbli tootmises kasutatava elektrienergia kulusid, samuti tagavad õige temperatuuriga tööruumid, töötajatele paremad töötingimused ning tootmismaterjalidele paremad, ohutumad hoiutingimused. Uued, kaasaegsed tööstusvalgustid on energiasäästlikumad, töötajatele tervisesõbralikumad ning vastavad kõikidele tuleohutusnõuetele.

Toetus: Meede 2.2. Väikeettevõtete arendamine, summas 30 978,83 eurot.


Viitina jahimajas pakutavate kogukonnateenuste parendamine

MTÜ Viitina Jahiselts
Viitina jahiseltsile kuuluvasse jahimajja loodi paremad tingimused uluki- ja loomaliha esmakäitlemiseks: jahimaja jahutus/lihatöötlusruumi seati sisse nõuetekohane külmkamber ja paigaldati külmutusagregaat. Liha kohapealseks tõhusamaks väärindamiseks soetati külmkambrisse vajalikud liha esmakäitlemise seadmed – lihamassi segaja ja käsiklipsaator (singi- ja vorstiotste sulgeja). Nõuetekohase ja hügieenilise liha esmatöötlemise tagamiseks uuendati lihatöötlusruumi 51 m 2 põrandat.
Viitina jahimeestel on enamuse Viitina jahipiirkonna maaomanikega lepingud nende maadel jahi pidamiseks, siis pakutakse ka neile võimalust osta kvaliteetseid  ulukilihasaadusi. 
Samuti on piirkonnas väiketalunikke, kes on huvitatud nt looma hädatapu korral lihakeha realiseerimiseni selle hoidmisest jahutukambris või väiksemas koguses oma kodulooma lihakeha väärindamisest võimalikult kodu lähedal, on huviliste ring suurem kui jahimehed ise.

Toetus: Meede 1.Kogukondlik areng, summas 21 583,80 eurot.


Urvaste seltsimaja akende restaureerimise II etapp

Urvaste Külade Selts
Projekti käigus renoveeriti seltsimaja I korruse aknad – kokku 30 erinevas suuruses akent, millest väikseimad on alla ühe ruutmeetri, kuid suurim 4,4 ruutmeetrit, eesmärgiga säilitada ajalooline koolihoone originaalsel kujul, suurendades sel viisil energiatõhusust, piirkonna miljööväärtust ning seltsimaja ruumide kasutatavust kogukonnaelu edendamiseks.
Lagunenud väheväärtuslikud otsauksed asendati uutega.

Toetus: Meede 1.Kogukondlik areng, summas 40 443,84 eurot.


Abihoone renoveerimine, sanitaarsõlme projekteerimine ja ehitamine koos
imbväljaku rajamisega

MTÜ A.Teppo Lõõtsatalu
Lõõtsatalus on külastajatele ja kogukonnale loodud kaasaegsed sanitaarsed tingimused.
Renoveeritud on Lõõtsamuuseumi abihoone, projekteeritud sanitaarsõlm koos WC-dega ja ehitatud imbväljak.

Toetus: Meede 1.Kogukondlik areng, summas 29 393,49 eurot.


Uue-Saaluse veinitalu tootmise ja teenuste arendamine

Osaühing Kõivsaare
Projekti tulemusena on tegevuskohta paigaldatud kiire interneti ühendus (lairiba) ja loodud uued teenused: külastuspaketid ja kaugtöövõimalus nii üksikutele klientidele kui gruppidele, sh on ühinetud Kupland kaugtöövõrgustikuga.
Hangitud on võimsam mahlapress, mis võimaldab efektiivsemalt toorainetest mahla välja pressida. Õunte hooajal on võimalik pakkuda mahla pressimise teenust. Püstitatud on abihoone, mis võimaldab ladustada tootmisvahendeid ja tarvikuid ning mis annab juurde tootmispinda.

Toetus: Meede 2.2. Väikeettevõtete arendamine, summas 24 660,54 eurot.


Võrumaa toiduvõrgustiku Uma Mekk arendamine

Võrumaa Talupidajate Liit
Antud projekti raames toimus 5 kohtumist Eesti Peakokkade ühendusega Võrumaal ja üks Tallinnas toiduakadeemias, osaleti kahel õppereisil: 3-päevane õppereis Saaremaale, päevane õppereis UMAMEKLASTE juurde, et näha ja tundma saada kohalike ettevõtjate tegemistega. Natuke eksootilisem külastus ka Grand Ganaaria ettevõtjate juurde, mis andis teadmise, küll meie oleme ikka tublid tegijad.
Tulemuseks: projektiga saavutati motivatsiooni tõus ja hulk uusi kogemusi. Kõige tähtsamaks peame uusi koostööpartnereid Peakokkade Ühendusest ja UMA MEKK toodete uued realiseerimisvõimalused. UMA MEKK on tuntumaid kaubamärke üle Eestimaa.

Toetus: Meede 3.1. Koostöö ja ühistegevuse arendamine, summas 35 496,00 eurot.


Trükised, audiovisuaalne reklaam külastuspiirkonna turundamiseks

SA Võrumaa Arenduskeskus
Turism mõjutab kõike enda ümber, eelkõige inimest ennast, sihtkohti ja ettevõtteid. Turismisihtkohtade arendamine on oluline kvaliteedi parendamiseks ja sihtkohade kestlikumaks muutmiseks, kuna sellega kaasneb majanduslik kasu ja väärtuse loomine külastajatele.
Võru maakonna arendamine turismisihtkohana viis SA Võrumaa Arenduskeskuse ellu erinevad kontaktkohtumised, ümarlauad, koolitused, õppereisid läbi mille paranes kohalike omavalitsuste ja piirkonnas turismiettevõtjate tõhusam koostöö. Uus kaart-trükis aitavad kindlasti maakonnast ja siinsetest vaatamisväärsustest anda terviklikuma pildi ning ristturundus võimaldab teadlikumalt suunata turist meie piirkonda. Turismiettevõtjad ja omavalituste esindajad on kursis oma maakonna pakutavate turismiteenuste ja -võimalustega. Toimib ühisturundus ja turisti suunatakse teadlikumalt maakonnas liikuma, et tema külastuskogemus oleks võimalikult positiivne ja ta viibiks piirkonnas võimalikult kaua.

Toetus: Meede 3.1. Koostöö ja ühistegevuse arendamine, summas 25 527,99 eurot.


Koosloome programm “Loov Võru maakond”

Võrumaa Omavalitsuste Liit
Käesoleva projekti raames edendati ja arendati üheskoos Võru maakonna omavalitsuste, kultuurivaldkonna sees ja valdkondade ülest ühist koostööd. Ühise koostöö aluseks oli varasemalt loodud arengudokument tegevuskava „Loov Võru maakond“. Tegevuskavast valiti ühiselt välja olulised teemad, mis ühistel kohtumisel aluseks võeti.  Projekti raames viidi läbi võrgustike juhtimise programm ja arendusprogramm. Lisaks kaks koolituspäeva. 
Tegevuste elluviimisel olid kaasatud lisaks kultuurivaldkonnas panustajatele ka kogukond ja ettevõtted. Olulistest kohtumistest valmisid visuaalsed mudelid, mida on hea aluseks võtta ka edasises töös ja koostöös. 
Ühiste arenguprogrammide, kohtumiste ja koolituste kaudu suurenes avaliku sekotri, erinevate võrgustike, ettevõtjate ja kogukondade vaheline koostöö, uued saadud teadmised on vajalikud osapoolte igapäevases töös, meie inimesed tunnevad, et nad on olulised, kaasatud, tunnevad seotuna end kultuurivaldkonna arengus. Piirkonna mainekujunduses osatakse paremini kasutada kohalikku ressurssi ja kultuuripärandit.

Toetus: Meede 3.1. Koostöö ja ühistegevuse arendamine, summas 17 713,60 eurot.


Mahe ja muhe- Võru maakond mahepiirkonnaks

Setomaa Liit
Võru maakond on mahepiirkonnana tugisüsteem ettevõtjatele, kus toimib lühikese tarneahelaga kestlike mahetoidutoodete tarne koostöös ühistegevuse võimalustega. Projektiga on jagatud läbi külastuste, kontaktürituste ja kampaaniate teadmist ja infot mahetootjatest, et pakkuda lühikese tarneahelaga kohalikke mahetooteid neile, kes piirkonnas soovivad kohalikke mahetooteid saada.

Toetus: Meede 3.1. Koostöö ja ühistegevuse arendamine, summas 19 296,00 eurot.