Õppereisid

27. juunil toimus Võrumaa Partnerluskogu ja Tartumaa Arendusseltsi koostöös korraldatud ühepäevane õppereis, mille raames koguti mõtteid ja inspiratsiooni Tartumaal edukalt ellu viidud innovaatiliste LEADER projektidega tutvudes. Fookuses olid ettevõtlusvaldkonna projektid.

Avi Puutöökoda OÜ valmistab eritellimusmööblit ja on oma tootmise viinud väga kaasaegsele ja ülitäpsele tehnoloogiale.

Talliteenuste OÜ arendab in vitro embrüote tootmise võimekust, mida Euroopas on vaid neljal keskusel ja vajadus sporthobuste aretuse järgi just embrüosiirdamise kaudu on kasvav. Projekte iseloomustab tihe koostöö ülikooli teadlastega
Teadus ja Tegu OÜ põhisuunaks on lehma ternespiima väärindamine sööda- ja toiduslisanditeks, kosmeetika- ja farmaatsiatoodeteks. Entusiastlikud eestvedajad on valinud ettevõtluse tee pensionipõlve saabudes ning edendavad jõuliselt teadust ning praktikat ühendades ternespiima kasutust.

Õppereis Tartumaale

Luke Mõisas on tehtud aastate jooksul mitmeid LEADER projekte, mis on märkimisväärselt panustanud nii pargi kui hoonete ilme taastamisesse, kogukonna ühendavad jõud ja projektide toel puhutakse seda mõisa järjest enam elule!

Viinamärgi Talu OÜ tegeleb itaaliapärasete juustude, jogurti, jäätise ja muude peamiselt lambapiimast toodetud produktidega. Eriilmelised niššitooted ja entusiasm on vaid viie aastaga viinud eduka ettevõtteni ja 2021. aasta tootmistalu tiitlini.

Vaata pilte


30. augustil toimus Võrumaa Partnerluskogu õppereis Lääne - Harju Koostöökogu tegevuspiirkonda, kus osalesid omavalitsuste keskkonnaspetsialistid, arendusvaldkondade esindajad, Rõuge noortevolikogu liikmed, Võrumaa Talupidajate Liidu ja UMA MEKK eestvedajad koos Partnerluskogu meeskonnaga.

Õppereis Lääne-Harjumaale

Õppereis oli nii põnev ja inspireeriv, et jagame mõtteid ka teiega:

  • Lääne-Harju vald toimib rohevalla põhimõttel. Idee on kogukonnaliikmete algatus, millest lähtuvad ka vallaametnikud, kes kokkulepitud põhimõtteid jälgivad ka oma igapäeva töös ning arendustegevustes ja projektides.
  • Lääne-Harju Koostöökogu on ellu kutsunud ringmajanduse projekti (mis tänaseks on lõppenud), mis keskendus ettevõtete toetamisele ja harimisele ringmajanduse teemadel. Projekti raames tehti audit 10-le ettevõttele, et leida ettevõtte protsessides üles need osad, kus taaskasutus ja ringmajandus saab abiks olla.
  • Piirkonnas on mitmetes asulates (Laulasmaa, Vasalemma, Paldiski, Lehola, Keila ja Rapla) paigaldatud toidukapid, mille tuliseks eestvedajateks on rohevalla kogukonna liikmed, ettevõtted. Toidukappide paigaldamisele on rahaliselt õla alla pannud mitmed suurettevõtted ning toidukappide mõte on toiduraiskamist inimeste tarbimisharjumuste muutmise kaudu vähendada. Sügisel on kapid pungil nii hoidiseid kui kodus kasvatatud ja ülejäävaid produkte. Kappe kasutatakse aktiivselt, neid hinnatakse kõikides vanusegruppides. Oluline on märkida, et kapid ei ole ellu kutsutud sotsiaalsel eesmärgil, vaid kättesaadavad kõigile.
  • Piirkonnas püüeldakse tegelikult ka jätkusuutlike üritustekorralduse poole. Ühe näitena korraldatakse Kloogarannas toitlustust just neid põhimõtteid järgides. Ka Rummu karjääris asuva kohviku omanik tõi välja, et neil täna veel pole head lahendust ühekordsetele nõudele tekkinud, ent tarbijateadlikkus on tõusnud juba sedavõrd, et lahendused on kiiresti vaja leida.
  • Päeva lõpetas inspireeriv kohtumine kogukonna eestvedaja, Marie Käigega, kes on olnud eestvedajaks kogukonnaaia rajamisel, teadlikkuse tõstmisel permakultuurist ning juba sel pühapäeval avavad nad kogukonnasauna, mille on konkursi raames disaininud ja ehitanud Eesti Kunstiakadeemia tudengid.

Arutelud prügimajanduse ja ringmajanduse murekohtade ning teemade üle jätkusid pikal bussireisil ka kojusõites!

Vaata pilte