Parksepas asuv AS Lapi MT panustab üha töötingimuste parandamisse. Leader-programmi toel on renoveeritud kunagisse majandikeskusesse rajatud tootmishooned, uuendatud juurdepääsuteed ja laadimisplatsid ning soetatud erinevaid seadmeid.
Välisturule spoonikuivateid tootev ettevõte pakub tööd poolesajale töötajale. “Töötajate liikuvus on väga väike, meil tahetakse töötada. Kuigi töö pole kerge, pigem on see raske ja must, on meil õnnestunud lisaks staažikatele töötajatele saada juurde noori, kes on tulnud ja jäänud,” ütleb ettevõtte tegevjuht Margus Tigasson.
Üks põhjus on üha paremad ja kaasaegsemad töötingimused. “Inimene, kes meil töötab, on väärtuslik. Tänu Leader-programmi toele oleme saanud panustada töötingimuste parandamisse,” on ta tänulik.
“Oma vahendeist kõigeks ei jagu. Seepärast oleme otsinud võimalusi, kuidas tuge saada, sest töid, mis tegemist tahavad, on küll ja veel,” lisab ta.
Leader-programmist toetuse taotlemine pole Tigassoni sõnul keeruline. “Enda jaoks tuleb kõik üksipulgi läbi mõelda. Äriplaan peab samuti olema. Ja kui need kaks on tehtud, siis edasi on vaja nende kahe baasil projekt valmis teha,” julgustab ta.
Hinnatud praktikakoht
Ligi veerand sajandit ettevõttes töötanud Tigasson on näinud erinevaid aegu. Kõige keerulisemaks hindab ta 2009. aasta majanduslanguse. “Leppisime kokku, et elame koos kesisemates tingimustes raske aja üle. Elasimegi nii, et kedagi ei pidanud koondama. Aga peab ütlema, et see stress on ikka kordades parem, kui tellimusi on nii palju, et ei jõua ära teha,” lisab ta.
Praegu käib töö ettevõtte mitmes hoones. “Katsetame enne teelesaatmist kuivati osad kohapeal üle, et ei läheks praaki välja. Väga vussi pole õnneks miskit läinud, aga ega inimene ole masin, eksimusi tuleb ikka ette. Vigadest õpitakse,” usub tegevjuht.
Lapi MT on hinnatud õppimiskoht läheduses asuva Võrumaa haridus- ja tehnoloogiakeskuse jaoks.
“Saame rõõmustada üha hoogustuva koostöö üle Ewersiga, kust tullakse meile praktikale ja nii mõnedki nende lõpetajad on tulnud hiljem meile tööle. Nad teavad, et katsume nii palju kui võimalik investeerida kaasaegsesse tehnoloogiasse,” nendib Tigasson.
Kuigi masinapark on ettevõttes vägev, tuleb eelkõige arvestada inimestega. Koroona-aeg näitas kätte võimalikud kitsaskohad, millega tuleb rinda pista.
“Oleme kaardistanud me inimeste oskused juhuks, kui keegi jääb haigeks või on puhkuste aeg ja teda on vaja asendada. Nii ei jää töö seisma,” tutvustab tegevjuht ettevõtte töökorraldust.
Tulevikuplaanidest kõneldes märgib Tigasson, et nad plaanivad edaspidigi taotleda töötingimuste parandamiseks toetust. “Tahame ehitada jõusaali, et soovijad saaksid trenni teha. Eks plaane on teisigi, aga läheme tasa ja targu,” lisab ta.
Võrumaa Partnerluskogu