Võru külje all asuv Navi seltsimaja ei saa tühjade ruumide ning tegevusetuse üle kurta, pea iga päev toob mõni ettevõtmine rahva majja. Leader-programmi toel pakutakse nüüdsest omadele ja külalistele veelgi paremaid tingimusi, maja köök ning tualettruumid said uue kuue, samuti ehitati uus imbväljakusüsteem.
“Ega meil tööde nimekirja ees ole, selle eest hoolitseb elu ise: kui miski üles ütleb, tuleb tegelda,” ütleb Mai Timmi, kolmandat tiiru Navi külaseltsi mtü juhatuse esimees. “Imbväljakuga oli nii tõsine probleem, et enam ei julgenud suuremaid sündmusi majas korraldada, sest polnud kindel, et tualetid vastu peavad. Nii tuli see töö ette võtta,” lisab ta. Varem on Leader-programmi toel soojustatud maja, uuendatud saali ning hoolitsetud selle eest, et lastel oleks õuealal tegevust, neile ehitati mänguväljak.
Navi külaseltsi investeerimisprojektid on olnud suured. “Toetussummad on piisavad, et nende abil muutust luua. Iga projekt on olnud paras õppimise koht, aga kui näed, mis läheb paremaks, siis teed ja õpidki!” jutustab ta.
Maja liidab
2004. aastal valminud seltsimaja on hinnatud seminaride ja konverentside korraldamise koht, samuti tähistatakse esimese korruse saalis erinevaid tähtpäevi. Maja teisel korrusel tegutseb lastehoid ja korraldatakse õpitubasid. “Peamised sündmused, mida meil korraldatakse, ongi õpisündmused, tähtpäevad ja spordisündmused. Koostöö käib meiega kokku ja on meie jaoks ütlemata oluline,” märgib Mai Timmi.
“Ehitamise ajal läheb tähelepanu tihti inimeselt betoonile. See on vaja tagasi tuua. On rõõm, et järjest tekib juurde huvigruppe, kes valmis tegutsema ja toimetama,” kõneleb ta.
Maja pakub tegutsemiskohta erinevatele ettevõtmistele. “Ja see ongi eesmärk, et kõik poleks ühe tegija õlul, vaid erinevate huvidega inimesed veavad eest erinevaid asju.”
Nii tegutseb majas väärikate ülikool, koostööpartner Teppo lõõtsatalu korraldab pilliõppepäevi, toimuvad treeningud. “Kord kuus kolmapäeviti on meil majas saja-inimese-päevad, kui ennelõunal toimub väärikate ülikooli kohtumine, hiljem on maja ülemisel korrusel lõõtsatunnid ja allkorrusel mängivad me küla mehed saalihokit,” lisab Mai Timmi.
Arukad külad
Navi külaselts osales aastases koolitusprogrammis “Arukad külad”, kus lisaks koolitusele sai kasutada mentori tuge arengukava koostamiseks. “Arendasime seeniortöö- ja lastevanematele suunatud õpitubade suunda. Programmis osalemine andis teadlikkuse saada lahti painest, mis on sündmusi korraldades kerge tekkima: teed miskit, aga kogu küla ei tulegi kaasa, kaugemalt rahvas ent küll. Nüüd nimetame ennast avatud kogukonnaks – kui miski pakub huvi, tule ja löö kaasa ning pole oluline, kas elad meie külas või kuskil kaugemal,” märgib Mai.
Programm tekitas huvi teiste aktiivsete külade vastu. “Üksteiselt on palju õppida, “ usub Mai, jutustades plaanist minna uurima, kuidas tegutsetakse Taevaskoja külas. “Seal tehakse ägedaid kogukonnakaasamise üritusi – selleks, et oleks rohkem külaellu panustamist.”
Võrumaa Partnerluskogu