Haanja puhke-ja spordikeskuses asuvas laskesuusakompleksis võõrustatakse nii kodumaised kui rahvusvahelisi võistluseid. Tänu Võrumaa Partnerluskogu Leader-meetmele on kompleksi tiiru üha kaasajastatud.
“Arendustöö on eeldus, et me saaks siin pakkuda võimalikult häid tingimusi nii omadele kui ka mujalt tulijatele treenimiseks ja võistlemiseks,” märgib MTÜ Spordiühing Võru Biathlon juhatuse liige Hillar Zahkna. Võrumaa rohkem kui 30 aasta pikkune laskesuusatamise traditsioon ei saa katkeda. “Me eesmärk on arendada keskust, et laskesuusatamisel oleks siin Võrumaal ja ka mujal Eestis tulevikku. Lisaks kohalikele noortele väga heade treenimisvõimaluste pakkumisele tahame keskusele taotleda B-litsentsi, mis lubab siin korraldada rahvusvahelisi võistluseid,” ütleb ta. Töid, mis selle jaoks teha tuleb, jagub. “B- litsentsi taotlemiseks on vaja veel veidi täiendada radasid. Tohutu töö on tehtud, lõpp on veel vaja pingutada. Usun, et aasta jooksul saame tiiru ja rajad litsentsi taotlemiseks vajalikku seisu.”
Lisaks litsentsi taotlemiseks vajalikele töödele on omajagu neid, mis keskuse toimimiseks tuleb lihtsalt ära teha. “Kui juba unistamiseks läks, siis kõige põletavam on praegu hooldemajade probleem. Meil on hädasti vaja statsionaarseid hooldemaju. Praegu toome need võistluste jaoks mujalt kohale, aga see on arvestatav väljaminek. Laskesuusamaja katus sajab läbi. Võistluselektroonika, mis registreerib laske, vajab uuendamist. Seda hirmugi pole, et siin tööd ja tahtmised otsa saaks,” märgib Zahkna.
Veebruari algul toimus Haanjas rahvusvaheline laskesuusatamise IBU juunioride karikasarja etapp. See tõi kohale ligi pool tuhat inimest 26 riigist. Laskesuusakompleksi jaoks pole see esimene kord rahvusvahelisi võistluseid võõrustada. “Kui 2002. aastal käisime välja mõtte, et meil oleks Haanjasse korralikku lasketiiru vaja, polnud veel ettekujutust, et kust me selle jaoks raha leiame. Aga tänu klubile ja Juri Gotmansile, kes on meil alati nõu ja jõuga kaasa löömas, saime oma ettevõtmisele head toetajad ja 2007. aastal siin võõrustada kaitseväe maailmameistrivõistluseid laskesuusatamises.”
Toonased võistlused olid korraldajate jaoks hullemad kui õudusunenägu, muigab Zahkna. “Viimane võistluspäev oli jäänud, meeskonnasõidud. Ja õues oli 16 soojakraadi. Lumi lihtsalt sulas silme all ära. Tund enne starti oli lund piisavalt, veerand tundi enne starti aga olid kruusakivid staadionil välja sulanud. Õnneks aitasid kaitseväe sõdurid hädast välja, viskasid nii palju lund kokku, et saime võistluse ikka peetud.”
Sporditurism arendab piirkonda
Zahkna märgib, et sporditurismi arendamisega antakse oma panus piirkonna arengusse. “Uuringud on näidanud, et sporditurist on piirkonnas tavaturistist kauem. See tähendab suuremat sissetulekut majutusasutustele, kogu piirkonnale. Korras laskesuusarajatised on laskesuusasportlastele põhjuseks, miks siia tulla,” ütleb ta. Veelgi olulisemaks peab Zahkna seda, et nii luuakse head võimalused ka oma noortele treenimiseks.
Nii plaanitakse ka edaspidi Võrumaa Partnerluskogu kaudu Leader-meetmest oma ettevõtmistele tuge taotleda. “Muidugi on see tükk tööd. Ja üksi ei jaksaks seda iial teha, aga meil on hea meeskond. Läheme kindlasti uuesti taotlema, sest võistluskeskus ei püsi igavesti korras ja hooldemajade rajamisega tahame samuti algust teha.”