Koroonaaeg andis Hutile kasvumüksu

Koroonaaeg andis Hutile kasvumüksu

Hut Eesti OÜ tehase juht Jaak Kärson rõõmustab, et nõudlus nende pakutavate toodete järele on suur. (Foto: Grethe Rõõm)

Rõuge külje all aiamaju tootva Hut Eesti OÜ käive kasvas mullu tänu koroonapandeemiale jõudsalt. Kasvades on üha panustatud tehase arendamisse: mullu betoneeriti Võrumaa Partnerluskogu Leader tegevusgrupi toel laoplatsid, varem läbisid uuenduskuuri tehase katused ja põrandad.

“Koroonapandeemia andis meielaadsetele ettevõtetetele tohutu turu: inimesed jäid koju, neil tekkis aega oma kodu arendada,” märgib tehase juhataja Jaak Kärson mulluse ligi miljoni euro suuruse käibekasvu kohta. Nii oldi mullu olukorras, kus nõudlus toodete järele oli nii suur, et poole aasta tööd oli ette teada.

Hut Eesti hitt-toode on hobivagun. See on puitpaneelidest kokku pandav ratastel vaguntüüpi suvemaja, mille loomisel on inspiratsiooni saadud mustlasvankritest. “Mõned teevad sellest suvemaja, panevad diivani sisse ja puhkavad; mõned teevad sellest endale töötoa, hobidega tegelemiseks,” räägib Kärson. Enamasti rändavad Hutis toodetud puitpaneelidest majad Euroopasse. Tehases on praegu 27 töötajat.

Ühes tootearendusega on Hut üha panustanud tehasesse. “Tegutseme Vene-aegsetest lautadest ümber ehitatud hoonetes. Olime seisus, kus mehed ja masinad vajusid läbi põranda, katused lasid läbi, laoplatsil vajuti sisse – kõige sellega oli vaja tegelda,” jutustab Kärson.

Vastutustunne ja läbimõeldus

Pärast seda, kui tehase renoveerimistööd olid kaardistatud ning pakilisuse alusel tegemisjärjekorda pandud, kirjutati Võrumaa Partnerluskogu Leader meetmest toetuse taotlemiseks projektid. “Kõige kiirem oli põrandatega, alustasime neist. Seejärel katused ja siis laoplatsid. Tegime töid kolmes etapis, et riske maandada. Ükski neist töödest pole otseselt tootmisega seotud, ent kaudselt on korras põrandatel, vettpidaval katusel ja korralikel laoplatsidel väga suur mõju,” kõneleb ta.

Kärson hindab väga partnerluskogu positiivset hoiakut. “Tugiteenused, mida taotlejale pakutakse, on väga head, oma küsimustele saab alati vastuse. Meile on Leader meetmest saadud toetus olnud suureks abiks!”

Esimest korda toetust taotlema minejatel soovitab ta oma taotluse peensusteni läbi mõelda. “Toetust saades võtad endale vastutuse need plaanitavad tegevused ka ellu viia. Seepärast tuleb oma võimalused väga konkreetselt läbi mõelda.” Kärson usub, et taotlemisjulgus kasvab ideest. “Kui ideel on sinu enda jaoks väärtus, näevad seda ka teised. Läbimõeldus on eelkõige taotleja enda jaoks ka parim riskimaandaja.”

Kui projektitaotluse kokkupanek nõuab süvenemist, läbimõeldust ja tulevikuprognoosi, on Kärsoni hinnangul üks trikikamaid osasid olnud õige pakkuja leidmine. “Kui taotlus on saanud positiivse vastuse, tuleb töö teostaja leida. Selle õige tegija leidmine on nõudnud aega ja oodatust rohkem tegelemist,” märgib ta.

Mullu värske katte saanud laoplatsid on valmis mahutama senisest rohkem toodangut. Ent kas ka tehas on valmis rohkem tootma? “Kaardistasime tehase kitsaskohad. Tööjõupuudus on üks pakiline probleem. Teine on teadmine, et arenguks on vaja investeerida liinidesse. Tegime tänavu Leader meetmesse esimest korda otseselt tootmisega seotud toetusetaotluse. Eks aeg näitab, kuidas sel läheb,” sõnab Kärson.