Leader programmi toetus laiendas puutöökoja võimalusi

Leader programmi toetus laiendas puutöökoja võimalusi

Puutöömeister Rein Kala on saanud tänu Leader programmile oma töökotta vajalikke seadmeid. (Foto: Grethe Rõõm)

Mõniste külje all Koemetsa külas tegutsev puutöömeister Rein Kala on saanud tänu Leader programmi toel hangitud seadmetele laiendada pakutavate teenuste valikut. See lubab väikeettevõtjal hakkama saada nii, et kogu aeg on tööjärg ees ootamas.

Ruumikasse kõrvalhoonesse sisse seatud puutöökojas valitseb kord, kõigil asjadel on seal oma kindel koht. “Tööd peab olema hea teha! Mulle meeldib, kui asjad on käepärases, oma õiges kohas, mitte pilla-palla mööda töökoda laiali,” tutvustab puutöömeister oma ruumikat töökoda näidates. Seinte ääres ootavad uude koju minekut paar värskelt valmis saanud ust, uue töö materjal on nende kõrvale valmis varutud.

“Eks hea töö on kõige parem reklaam. Teen iga asja valmis nii, nagu teeksin endale. Küllap see loeb,” arvab mees. “Kliendid leiavad mind ise üles. Saavad mu käest miskit tellinud inimestelt teada, et siin tegutsen ja nii on läinud, et sellist aega, kus midagi teha pole, ei mäletagi,” rõõmustab ta.

Puutöö on varem metsnikuna töötanud mehele olnud alati südamelähedane. Suurema osa tööks vajalikest nippidest on ta ise katse-eksituse meetodil õppinud. “Küllap oleks mõnigi asi kergemalt läinud, kui oleks koolis seda eriala saanud õppida, aga ise järele katsetades on kindlus, et nii tuleb välja! Või siis ei tule,” naerab ta, kui jutustab sellest korrast, kus tegi ühe töö viimistlust mitu korda ümber. Viimistlemine ongi ta sõnul kõige trikikam, selle juures võib mõndagi valesti minna.

Viimistlusruum, kus saaks ebemeid kartmata töödele viimase lihvi anda, on puutöömeistri suur unistus.

Unistusted saavad Leaderi toel teoks

Sellesse, et tasub unistada ja seejärel ka tegutseda, usub Rein Kala kindlalt. “Mu töökoja sisutus oli algul üsna kasin, aga olen Võrumaa Partnerluskogu kaudu Leader programmi toel hankinud siia tööpinke, mille ostmiseks oma jõud pole üle käinud,” märgib ta. Nii kaalub ta ka nüüd, kui mõttes on viimistlusruum, selle ehitamise poolt- ja vastuargumente. “Kõige olulisem küsimus on ikka see, et kas investeering ennast ära ka tasub.” Kui see kindlus on olemas, tasub otsida kaasrahastamise võimalust. “Hea on see, et Leader toetab ka kasutatud seadmete ostmist,” sõnab mees.

Kõige keerulisemaks peab puutöömeister taotluse sõnastamist. “Oma peas on mul kõik lihtne ja selge, mille jaoks toetust vaja on, aga proovi see nii kirja panna, et teised ka sellest aru saaks! Vaat see on raske!” naerab Kala. Nii ongi Leader programmi taotluste koostamise esimese mustandi tegemine olnud kõige aeganõudvam. “Just nii sõnastamine, et teised ka mu mõttest samamoodi aru saaks, nõuab läbimõtlemist ja see võtab mul aega. Püsivus areneb igatahes mühinal – kirjutasin, siis tegin veidi töökojas tööd ja siis kirjutasin jälle!” jutustab Kala. “Ega ilma toetuseta laienemisvõimalust oleks olnud,” märgib ta. Tänu toetusele on puutöökoja võimalused avaramad ja meister julgeb tulevikuks plaane sättida.