Võrumaa serval asuva Metsavenna talu meiereis ootab viimaseid seadistusi modernne 1000 liitrine vaskkatel. Võimsa katla kasutuselevõtt annab meiereile arengumüksu, mis lubab senisest suuremas mahus toota. Meiereisse vajaliku tehnika ostmist on toetanud Võrumaa Partnerluskogu läbi Leader-meetme.
Metsavenna talu peremees Meelis Mõttus rõõmustab, sest peagi saavad meiereis viimased vajalikud toimingud tehtud ning saab uue vaskkatla tööle panna. “Selle katla spetsialiteet on küll kõvad juustud, aga samavõrra hästi saab sellega ka näiteks kohupiima teha,” tutvustas ta.
Meierei toodang on peremehe sõnul täielikult mahe. See tähendab, et juustutootmisel kasutatakse oma talu eesti punast tõugu lehmade piima, kes söövad mürgi- ja sünteetiliste väetiste vabalt kasvatatud sööta. Talu laudas lüpstakse kahe robotiga 150 lehma.
“Me valisime suuna, et teeme ise oma talu piimast tooteid – anname ise lisandväärtuse. See tähendab üha katsetamist ja tootearendust,” märgib Mõttus. Tootearendus on peremehe sõnul trikikas ja nõuab oskust arvesse võtta võimalikult palju faktoreid. Praegu näiteks tegeldakse sellega, et saaks välja saata esimese partii kandilisi raklette. “Tegime seni raklette ümmarguste vormidega, nagu mujalgi maailmas tehakse. Siis vaatasime, et rakletimasinad, need, millega inimesed kodus juustu söömiseks sulatavad, on tehtud kandilise juustu jaoks. Nüüd katsetamegi. See tähendab, et tuleb arvestada kõigega: alates sellest, et kuidas pressid omavahel kokku sobivad ja lõpetades sellega, et kuidas juust keldrisse mahub,” jutustab Mõttus.
Sõir on kõige popim toode
Osa Metsavenna talus toodetavast piimast, 1400 liitrit nädalas, läheb koolipiimaks. Metsavenna talu varustab sellega Võrumaa koole ja 15 Tartu kooli. Ülejäänud piimast tehakse juustu.
Kõige popimad Metsavenna meierei tooted on Mõttuse sõnul sõir, praejuust ja tuhatriibuga juust. “Alustasime juustutootmisega 2017. aastal ja kõik me juustud on sündinud kõige ehedamal katse-eksituse meetodil. Muidugi läks omajagu aia taha, aga kui miski tuleb lõpuks välja nii, nagu oleme unistanud, on hea tunne,” jutustab Mõttus. “Oma rumalusest tehtud ämbritesse oleme omajagu astunud, meil siin loomapargi loomad on ikka palju metsa läinud juustu saanud,” naerab peremees, lisades, et juustuteo nippidega on sama nagu eestlaste seenekohtadega – neid ei reeda keegi.
Populaarseima toote, sõira tegemise kergendamiseks taotleti tuge Võrumaa Partnerluskogust. Peremehe sõnul on sealt oma ettevõtmistele toetuse taotlemine lihtne. “Partnerluskogust on kogu aeg tugi olemas, tuleb ainult küsida,” kiidab ta. Oma plaani peab kõigepealt ise läbi mõtlema, korralikult ja kiirustamata. Panema paberile kõik, mida vähegi oskad välja tuua. “Sellest on palju abi, kui seejärel taotlus koos läbi vaadata. Nad seal Partnerluskogus oskavad küsida nii, et hakkad mõtlema ka kõige selle peale, millest alguses mõelda ei osanud.”
Kuigi meiereis saab uus katel peagi tööle, on arendusprojekte, millega tööd edasi teha, Mõttuse sõnul omajagu. “Koolipiimaringide laiendamise osas töötame pidevalt, ostsime piima vedamiseks vajaliku elektriauto. Praegune kõige pakilisem projekt aga on võimas akupank, millega vajadusel farm töös hoida. Praktiline vajadus määrab ära, millega tegelda,” märgib ta.