Uued tooted said Uma Meki kaubamärgid

IMG 3423Neljapäeval tuli MTÜ Võrumaa Partnerluskogu büroosse kokku Uma Meki kaubamärgi komisjon ja otsustas anda kohaliku toidu kvaliteedimärgi 31 uuele toorainele või tootele.

Otsuse, kas anda õigus kasutada Uma Meki kaubamärki oma toodetel, tegid komisjon koosseisus Silvi Pihlakas, Ivika Nõgel, Marika Parv ja Külli Eichenbaum ning külalistena Võrumaa Partnerluskogu töötajad.

Teiste hulgas taotles Uma Meki märki Sõmerpalu vallas tegutsev Loona talu veski, kes turustab juba mõnda aega edukalt kogu Eestis oma mahejahusid, -tangusid ja –helbeid. Oma põnevate hoidiste ja leibadega tuli märki taotlema ka Jaaniraotu talu, kelle paradiisiõunaželee rosmariiniga valiti novembris toimunud 2014. aasta Uma Meki suurlaadal parimaks uueks võrumaiseks tooteks. Samal laadal stiilseima pakendi tunnustuse saanud Maheveski mahlad ja glögid said seekord samuti Uma Meki märgid.

Põlvamaa Maheveski ja Valgamaa Ööbiku ürditalu on tõestus sellest, et Uma Meki kaubamärki peetakse väärtuslikuks ka väljaspool praeguse Võru maakonna piire. Seekordses kaubamärkide jagamise voorus oli uus tulija ja paljudele veel tundmatu Aado talu Ruusmäe külast. Aado talu mesi on pärit puhtast Haanjamaa loodusest ning enda kasvatatud Sangaste rukkist küpsetab perenaine leiba.

„Tore on see, et peale Võrumaa väikeettevõtjate on hakatud Uma Meki märgi vastu huvi tundma ka Valga- ja Põlvamaal,” kommenteeris seekordset taotlusvooru Uma Meki projektijuht Kadri Karu. “Head meelt tegi ka asjaolu, et peale toodete said tunnustava märgistuse ka kohaliku toorained ehk jahud, tangud, kruubid, helbed ja et võrumaised käsitööleivad on tegemas võidukäiku. Uudse ja originaalse tootena tooksin välja Ööbiku ürditalu toorleiva linaseemnetest ja aedviljadest.“

Uma Meki kaubamärgi said:

  • Ööbiku talu (OÜ Return): Kodukandi tee, Tarkusetee, Hommikutee ja kuivatatud Vikerkaareleib (toortoit).
  • Aado talu (FIE Õie Laanelepp) –mesi, täistera rukkijahu, täistera rukkileib.
  • Loona talu veski (FIE Allar Asi)– kolmes erinevas jahvatusastmes täistera nisujahu, nisupüül, täistera odrajahu, täistera odrahelbed, odrakruup, täistera rukkijahu, täistera rukkihelbed. Kõik teraviljad on kasvatatud Võrumaa põldudel keemilisi aineid kasutamata.
  • Maheveski (FIE Tiina Järvepera) – kodune jõuluglögi ja kodune jõuluglögi mustsõstraga, kodune õunamahl, kodused õunamahlad porgandiga, rabarberiga, vaniljega, ingveriga ja mustsõstraga.
  • Jaaniraotu talu (FIE) – Jaaniraotu rukkiköömne pätsike, rukki-puuvilja pätsike, rukki-seemne pätsike, paradiisiõunaželeed ingveriga, mündiga, rosmariiniga ja tšilli-tüümianiga ning Setu salsa ja Sügisene Särts.

Uma Meki kaubamärki annab välja MTÜ Võrumaa Partnerluskogu aastast 2010. Märk rõhutab, et seda kandev toidupala on saanud alguse Vana Võromaa mullast. Kaubamärki antakse kvaliteetsele toidutoodangule, mis võib olla tooraine, toodang või toit. Tooraine peab olema täielikult kohalikku (Võrumaa, Valgamaa, Põlvamaa) päritolu ning toodang või toit peab sisaldama vähemalt 50 protsenti  kohalikku päritolu toorainet.  Uma Meki märki kandvate toodete nimekirja leiab siit: http://voruleader.ee/kaubamargi-uma-mekk-taotlemine.