Võrumaa Partnerluskogu uudiskiri (2)

UUDISKIRI 2 (august 2010)

Hea lugeja,

Seekordne uudiskiri toob Sinuni Võrumaa Partnerluskogu ja projektitoetuse saajate suviste tegemiste kokkuvõtted. Kuidas UMA MEKK edeneb? Mis asi on Maitsev Lõuna-Eesti? Millised üritused ja tegevused on sel suvel LEADER projektitoetuse raames Võrumaa Partnerluskogu tegevuspiirkonnas teoks saanud?

Head lugemist,
Võrumaa Partnerluskogu

Partnerluskogu tegemised

Kuidas on lood UMA MEKKiga?

UMA MEKK kaubamärgi reglement on nüüdseks välja töötatud ning taotluste vastuvõtt kaubamärgi väljastamiseks on alanud! Kaubamärki antakse ainult kvaliteetsele toidutoodangule. Toodangu all mõistetakse:
* tooraine (juurvili, köögivili, puuvili, teravili, liha, piim, munad, metsaanni jms) – eelistatud on pakendatud tooraine;
* toodang (keedised, hoidised, mahlad, küpsetised, lihatooted, piimatooted jms);
* toit, mida serveeritakse turismi- või toitlustusettevõtetes kas kohapeal või catering teenusena.

Täieliku reglemendi ja taotlusvormi leiate meie koduleheküljelt! Ootame aktiivset taotlemist!

UMA MEKK nime all toimub sel sügisel (november 2010) Suurlaat. Suurlaada peale tuleks toidutootjatel juba aegsasti mõtlema hakata- kuidas me oma maanurga hää maitse nime eest väljas oleme? Seekord on oodatud ainult toidutoodanguga kauplejad. Olgu selleks kas vürtsika legendiga ilmestatud hoidis või kodune kapsapirukas, kui tal ikka mingi UMA MEKK juures on, tulge kauplema! Laat on kõigile tasuta. Parima toote pakkujat on korraldajatel plaanis premeerida huvitava üllatusega.

UMA MEKKi kaubamärki võib sel suvel leida erinevatelt laatadelt Võrumaa kohalikku toidutoodangut pakkumas. Esindatud on kohalikud ettevõtjad kohaliku toodanguga.
21. august, Võru linna päev
11. september, Maarjalaat (Tartus)
4. september, Eesti põllumajandusmuuseumi Tartu Sügisnäitus “Tõuloom 2010”
25. september, Paunvere väljanäitus ja laat
28. oktoober, Lindora laat

“UMA MEKK on üks Võrumaa mullast võrsunud ja ummamuudu inimese poolt hoolsa käega kasvatatud ning sooja südamega valmistatud toidupala!”

Lisainfo: Ave Tamra (umamekk@voruleader.ee, 5028783)


Külalised Võrumaal

15. juulil külastas Põllumajandusministeeriumi maaelu osakond Võrumaa Partnerluskogu tegevuspiirkonda, tutvumaks LEADER ja meede 3.2. projektidega. Külastuse raames tutvuti nii külaelu edendamiseks tehtud projektidega kui ka väiketootjate, ettevõtjate tegevustega. Ühtekokku külastati kuute projekti: Taarapõllu talu, MTÜ Sänna Mõisakeskus, Noorsooühing Rõuge Noorteklubi, Alt-Lauri talu ja MTÜ Rõuge Taluselts, Tsolgo Arendusühing ja Rogosi mõisapark. Külastuse eesmärk oli tutvuda projektitoetuse raames tehtuga ning saada ülevaade tegelikust kasust, mis tehtud investeeringu või tegevusega on võimalik luua.


LEADER tegevusgrupid pidasid Jänedal seminari

21.-22. juulil toimus Jänedal LEADER ja kalanduse tegevusgruppide rahvusvaheline suveseminar. Võrumaa Partnerluskogust osalesid seminaril juhatuse liikmed Ene Aedmaa, Anneli Viitkin ja Kerli Kõiv, koostööpartnerina Jako Jaagu, projektinäite esitlejana Meelika Tamberg ning tegevjuht Mai Kolnes. Suveseminaril käsitleti erinevaid teemasid LEADER projektide võtmes. Toimusid töötoad nii ettevõtluse, kogukonna arengu, ühistegevuse, turismi, looduskeskkonna, kohaliku kultuuri ja noorte teemal. Võrumaa Partnerluskogu tegevuspiirkonnast esitleti noorte töötoas Rõuge Noorteklubi projekti “Noorte Ideekohvik”, mis on LEADER toetuse raames ellu kutsutud.


MTÜ MAITSEV LÕUNA-EESTI koondab toidutootjaid ühisele taluturule

16. juulil asutati Lõuna-Eesti LEADER tegevusgruppide esindajate ja piirkonna tootjate poolt MTÜ Maitsev Lõuna-Eesti. MTÜ loomise üheks tõukeks lisaks kohaliku toidutoodangu tunnustamisele, oli Tartus asuva Lõunakeskuse soodne ning huvitav pakkumine aastaringse TALUTURU ellukutsumiseks. Taluturg koosneb mitmest osast, ühelt poolt pakutakse aastaringselt kohalikku toodangut Lõuna- Eesti tootjatelt (liha, piim, juurvili jne), teisest küljest on Taluturu üks eesmärke olla kasvulavaks ka kohalikele väiketootjatele. Lisaks kindlatele tootegruppidele avatakse ka väiksemamahuliste ning eripärasemate toodete lett.

Täna on käimas toidutootjate kaardistamine tegevuspiirkondades, tagamaks mitmekesise ja laia kohaliku toidu kaubavaliku peagi avataval Taluturul. Taluturg avatakse juba augusti lõpus!

Lisainfo: MTÜ Maitsev Lõuna-Eesti tegevjuht Merle Vall (merle.vall@mail.ee)

LEADER projektid tegevuspiirkonnas

Pokumaal toimus 12.-30. juulini juba kaheksandat korda õpilasmaleva tegevus!

Malevas osalesid 10 valdavalt kohalikku noort. Seekord oli malev natuke teistmoodi- õpilased olid peamiselt hõivatud Pokumaa suveteatri läbiviimisega, tavapärasteks Pokumaa territooriumi hooldustöödeks jäi vähem aega. Küll aga jõuti tegeleda küttepuude varumisega talveks, trimeerdamise ja võsatõrjega. Ka laudteed said korrastatud ja infopostkastid üle kõpitsetud. Suveteatri raames pidasid tüdrukud kohvikut ja poisid turvasid, juhatasid külastajaid ning kontrollisid pääsmeid. Malevat juhendasid Riina Reest ja Janar Raidla, projektijuht on Ena Drenkhan. Juba on toimunud ka õppereis Võrtsjärve äärde, kus külalstatid Võrtsjärve külastuskeskust, järvemuuseumit ja sõideti kalepurjekaga. Põnev oli ka loodusfotograafiakoolitus Urmas tartese juhendamisel. Augustis toimuvad veel esmaabikoolitus ja koolitus Pokumaa puittaimedest, nende kooslustest ja metsa hooldamisest.

Malev sai teoks PRIA Leader meetme projekti “Pokumaa Õpilasmaleva korraldamine” raames.

Lisainfo: Ena Drenkhan (ena@antsla.ee)


31. juulil toimusid priitahtlike pritsimeeste kärajad!

Laupäeval 31. juulil olid Rõuge vallutanud pritsimehed üle Lõuna-Eesti. Keskpäeval avasid Rõuge Priitahtlikud Pritsimehed pidulikult oma vastrenoveeritud depooruumid. Depooruumides on kaasaegsed tingimused tehnika hoidmiseks, lisaks on olmeblokk, kus on koosolekute ruum, riietusruumid ja pesuruumid. Lisaks depooruumide avamisele õnnistati Rõuge Priitahtlike Pritsimeeste lipp, mille kavandi koostasid Rõuge pritsimehed, kasutades 1905 aastal asutatud Rõuge Vabatahliku Tuletõrje sümboolikat.

Kell 14.00 algas Ala-Rõugest pritsimeeste ja tehnika rongkäik Rõuge parki, kus toimus Priitahtlike Pritsimeeste Käraja. Pargis toimusid erinevad võistlused ja demonstratsioonid. Näiteks demonstreerisid Võru kutselised päästjad seda, kuidas kannatanuid avarii teinud autost välja lõigata ning päästeameti ennetusbüroo töötajad demonstreerisid seda, kuidas pliidil põlevat toitu kustutada. Lisaks esitlesid Rõuge Priitahtlikud Pritsimehed Rõuge Tuletõrje ajalooraamatut. Laste rõõmuks lasid päästjad pargi alla vahtu. Pritsimehed võistlesid omavahel lahinghargnemisel ja köieveos. Tulisest võistlusest väljus võitjana Värska komando. Õhtu hakul toimus Rõuge rammumehe valimine, kus saavutas võidu Indrek Tinno. Päeva lõpetas kontserdiga Hellad Velled. Depooruumide ehitust toetas PRIA läbi Külade uuendamise ja arendamise investeeringutoetuse. Kärajat korraldust, ajalooraamatu trükkimist ja lipu tegemist toetas LEADER programm. Lisaks soetatakse LEADER programmi toel pritsimeestele erinevat tehnikat (ujuvpump, mootorsaag, elektrigeneraator, valgustuskomplekt).

Lisainfo: Tiit Toots (tiit@rauge.ee)


Võrumaa külade lood said kaante vahele

10. augustil kell 14.00 toimub Tsolgo rahvamajas raamatu “Tegusad Võrumaa külad” esitlus. Esitlusel saab kuulda külaelust Contra pilgu läbi, vaadata Krabi külateatri humoorikaid palasid külaelust, tutvuda uue kuue saanud Tsolgo rahvamajaga ning tutvuda valminud trükisega.

Trükise väljaandmist on toetatud LEADER programmist.

Teated

5. augustil 2010 toimub Võrumaa Partnerluskogu arutelu noorte eestvedajatega planeeritava NOORTEPROJEKTI koostamiseks. Täpsem info: www.voruleader.ee

20. augustil on ETV eetris saade “Ma elan siin”. Võrumaa Partnerluskogu tegevuspiirkonnast on saates esindatud: Alt-Lauri talu, Saarsilla talukohvik, Taarapõllu talu, Jõeniidu Puhkemaja, Uhtjärve Ürgoru Nõiariigi ja Metsamoori perepargi tegemised.


Järgmine uudiskiri ilmub septembris 2010. Uudised ja teadaanded projektitoetuse saajatelt, soovitused teemade osas on lugejatelt teretulnud aadressile mai@voruleader.ee.

MTÜ VÕRUMAA PARTNERLUSKOGU

Jüri 12-130, Võru
www.voruleader.ee
info@voruleader.ee

Uudiskirja listiga liitumiseks saada e-mail aadressile mai@voruleader.ee.