Uudised

Võrumaa Partnerluskogu alustab uue strateegiaperioodiga 2025. aasta jaanuaris

Võrumaa Partnerluskogu alustab uue strateegiaperioodiga 2025. aasta jaanuaris. Ühisstrateegia 2023-2029 rakendamise aluseks on: 

  1. ÜPP 2023-2027 strateegiakava sekkumine 8.4 “LEADER-kogukonna juhitud kohalik areng”
  2. ESF+ meede 21.4.9.2 “Kogukonna juhitud kohalik areng”

Täpsem info taotlemise ja infopäevade toimumisaja- ja koha kohta tuleb peagi.

27.-28.november büroo suletud

Seoses loomevõrgustiku arendajate õppereisiga Pärnusse, Hiiumaale ja Tallinna 27.-28.novembril büroo suletud.

Jõulueelne pärandtoidu töötuba

Kutsume Sind jõulueelsesse pärandtoidu töötuppa! 🎄🧑‍🍳✨

🗓 Kuupäev: 5. detsember 2024

⏰ Aeg: 13:00–17:00

📍 Asukoht: EWERSi õppeköök

👨‍🍳 Mida oodata?

🌟 Meisterdame autentseid roogasid Võrumaa aasta kutseõpetaja Renate Hirschoni juhendamisel.

🌟 Saame teadmisi ja kogemusi, mis rikastavad iga kodukohviku või toiduhuvilise repertuaari.

🌟 Maitseme ja valmistame toite, mis toovad jõuludele mõnusa koduse hõngu.

MENÜÜ:

➡️ Räimed kolmel erineval moel

➡️ Hapukurgi suupiste suitsuräime täidisega

➡️ Rukkijahupõhjal singi-seenepirukas

➡️ Kanamaksa terriin sõstrakastmega

➡️ Peedi-tangukotletid

➡️ Oapasteedi suupisted

➡️ Kartulisalat

➡️ Karask mugulsibula ja jõhvikatega

➡️ Sealiharulaad jõulukapsa ja kaalika-kartulivormiga

➡️ Soe sõir pihlakaželeega

➡️ Kõrvitsakohend

➡️ Astelpaju-kiisel

➡️ Seakõrvad

Kes on oodatud?

Eelkõige kodukohvikute pidajad

Kõik toiduhuvilised, kellele pakub rõõmu traditsiooniliste maitsete taasavastamine

Tingimused: Oluline on, et saad osaleda kogu töötuba algusest lõpuni ning oled valmis kaasa tegema.

📅 Kohtade arv on piiratud!

👉 Registreeru juba täna: bit.ly/3CB6e5u

Töötuba rahastatakse Võrumaa Partnerluskogu siseriikliku ühisprojekti „Toit – meie tervise allikas“ vahenditest.

MTÜ Võrumaa Partnerluskogu õppereis Poola Vabariiki Lõuna-Warmia tegevusrühma tegevuspiirkonda 09.-13.september 2024.a. 

Õppereisi eesmärgiks oli kogemuste vahetamine Poola Vabariigi Lõuna-Warmia tegevusrühmaga ja nende piirkonna Leader meetme projektide elluviijatega. Piirkonda iseloomustab looduslik ja kultuuriline mitmekesisus. Tegu on ühe regiooniga Põhja-Poola 16 regioonist. Piirkond on kõige vähem asustatud piirkond Poolas. Kohalik tegevusrühm Lõuna-Warmia on asutatud 2007.a. ja on osa Warmia Masuuria piirkonnast ning asub kuulsas Masuuria järvede piirkonnas (ca 2000 järve). Kohalik tegevusrühm teeb koostööd kogukondadega (ligikaudu 86 000 elanikku, 329 küla ja paikneb 2022 km2-l).

Jätkub Partnerluskogu siseriiklik ühisprojekt “Toit-meie tervise allikas” 

Kiires igapäevategevuses oleme unustanud mõned toorained ja toidud, mida eestlaste laualt tavapäraselt leida võis. Tuletame meelde, maitseme ära ja võtame taas menüüdesse!

Juba 5.detsembril kell 13.00-17.00 toimub EWERSi õppeköögis jõulueelne pärandtoidu töötuba, kuhu on oodatud eelkõige kodukohvikute pidajad, kuid keelatud ei ole osaleda ka kõigil teistel toiduhuvilistel. Oluline on, et Sul on aega olla kohal algusest lõpuni ja oled valmis kaasa tegema. 

Juhendajaks on Võrumaa aasta kutseõpetaja Renate Hirschon. 

Menüüs: räimed kolmel erineval moel; hapukurgi suupiste suitsuräime täidisega; rukkijahupõhjal singi-seenepirukas; kanamaksa terriin/sõstrakaste; peedi-tangukotletid; oapasteedi suupisted; kartulisalat; karask mugulsibula ja jõhvikatega; sealiharulaad jõulukapsa ja kaalika kartulivormiga; erinevad lisandid; soe sõir pihlakaželeega; kõrvitsakohend; astelpaju-kiisel; seakõrvad.

Kuna kohtade arv on piiratud, siis registreeri end aegsasti läbi veebivormi (bit.ly/parandtoit) ja kui juhtub, et Sul siiski peale registreerimist selgub, et ei ole võimalik osaleda, anna sellest kiiresti teada meie projektijuht Jaanale (kontaktid leiad postituse alt). 

Jaana Kõvatu

kovatujaana@gmail.com

5373 6444

Novembrikuu ehk meestekuu toob Võrumaal fookusesse meeste vaimse tervise ja sotsiaalse kaasatuse

Novembrikuu, mida tuntakse ka meestekuuna ja seostatakse iga-aastase teadlikkuse tõstmise üritusega Movember, keskendub sel aastal Võrumaal meeste sotsiaalsele aktiivsusele ja vaimsele tervisele. Võrumaa Partnerluskogu rõhutab, et meeste tervis ei piirdu ainult füüsilise heaoluga. Täisväärtusliku ja tasakaaluka elu tagamiseks mis tahes vanuses on olulised ka meeste vaimne ja sotsiaalne heaolu. Uuringud näitavad, et aktiivselt kogukonnaelus osalevad mehed on sageli parema vaimse ja füüsilise tervisega ning tulevad edukamalt toime stressi ja üksildusega. 

Võrumaa Partnerluskogu tegevjuht (sh SERIGO projektijuht) Kerli Kanger selgitab: „Meestekuu on suurepärane aeg tõsta teadlikkust sellest, kui oluline on meestel olla aktiivne osa ühiskonnast – suhelda, osaleda neid ennast puudutavates aruteludes ja neid algatada. Neljakümnendatesse eluaastatesse jõudnud ja vanemad mehed peaksid teadlikult mõtlema, kuidas sotsiaalne aktiivsus ja ühiskondlik kaasatus nende vaimset tervist hoiab ja üksildust ennetab. Pensionile jäämine ei peaks tähendama vaid rahalise plaani tegemist – sotsiaalsed ja vaimsed sidemed on sama olulised.” Sel novembril viib Võrumaa Partnerluskogu koos Tallinna Ülikooliga läbi arvamusrännaku, et koguda ideid ja leida lahendusi seeniorieas meeste kogukonda kaasamise teemadel. 

Arvamusrännak on sotsiaalse innovatsiooni meetod, mis aitab ühiselt leida loovaid lahendusi ühiskondlikele probleemidele ja edendada positiivsete muutuste loomist ühiskonnas. Arvamusrännak aitab kaasata kogukondi teadusuuringutesse, pakkudes neile samas võimalust muuta erinevate osapoolte koosloome abil kogukondade arendamist tõenduspõhisemaks, tutvustas metoodikat Katri-Liis Lepik, TLÜ ühiskonnateaduste instituudi dotsent.

Kaardistamaks  väljakutseid ja võimalikke lahendusi, otsitakse pilootprojekti vabatahtlikke, kes sooviksid olla arutelujuhid, et terve novembrikuu jooksul arvamusrännaku metoodika abil sisendit koguda.

Arvamusrännaku fookuses on kolm järgmist põhiteemat.

  1. Meeste muutuv roll ja enesetaju vanuse kasvades
  2. Töövõimalused pensionieas
  3. Vabatahtlik tegevus ja eneseteostus kogukonnas

Arvamusrännakuga oodatakse liituma vähemalt 30 arutelujuhti, et õppida paremini tundma tõstatatud probleemide tagamaid ning kavandada saadud tulemustele tuginedes koos võimalikke sekkumisviise ja -mudeleid. Neid hakatakse 2025. aastal projekti raames Võrumaal ka katsetama ja ellu viima.  

Kuidas saada arutelujuhiks?
Arvamusrännaku arutelujuhiks sobib igaüks, kellel on huvi ja tahe kogukonda panustada. Selleks, et end oma rollis kindlalt tunda, pakutakse projekti raames koolitusi ja konsultatsioone, mis annavad vajalikud oskused ning tutvustavad arvamusrännaku metoodikat. Arutelujuhina saab liituda terve novembrikuu jooksul! 

„Arutelujuhiks saamine ei ole pelgalt oskuse omandamine, vaid võimalus hoida end vaimselt aktiivsena ja anda oma panus meeste kaasatuse suurendamisse ja vananemisega kohanemise paremasse toetamisse,” rõhutab Timmi. Koolitus on avatud kõigile, ka neile, kes soovivad teemast rohkem kuulda ning alles seejärel otsustada arutelujuhiks saamise üle! 

Lisainfot projekti kohta leiab Võrumaa Partnerluskogu Facebooki lehelt ja veebilehelt arvamusrannak.ee 

Lisainfo
Kerli Kanger
Võrumaa Partnerluskogu tegevjuht
E-post: kerli@voruleader.ee

Mai Timmi
Võrumaa Partnerluskogu SERIGO projektiekspert
E-post: mai@voruleader.ee

Stardib Partnerluskogu siseriiklik ühisprojekt “Toit-meie tervise allikas”

Projekti raames toimub laupäeval 07. septembril 2024 Rõuge Ööbikuorus Kogukonnafestival ja UMA MEKK laat “ELLUJÄÄMISE KUNSTID”.

Rõuge vallaga elluviidava ühisprojekti peamiseks eesmärgiks on, et tegevuspiirkonna elanikud on keskkonnahoidlikud ja harrastavad jätkusuutliku eluviisi. Ühtlasi tõmmata täiendavat tähelapanu piirkonnas toidu kasvatamisele, tootmisele ja mahetoidu propageerimisele. Lisaks on oluline pöörata tähelapanu tervislikule toitumisele ning vaimsele tervisele.

Päeva raames korraldatavates töötubades toimuvad teadmiste ja kogemuste jagamised koos
praktiliste tegevustega.

Laada- ja toidualas toimuvad töötoad: aed ja endale toidu kasvatamine; taimetoidud kohalikest aia- ja metsasaadustest; kõrvitsatoitude töötuba ja looduskosmeetika töötuba.
Ellujäämise töötoas annab juhiseid Päästeamet: mida võtta, mida jätta, mida kuulata? Mida kiire kodust lahkumise korral kaasa võtta evakueerimise korral, millist infot kriisides otsida? Tutvustatakse Rõuge valla kriisiplaani ning Luutsniku Pääste-Ennetuskeskus räägib elanikkonna kaitsest.
Vaimse tervise töötoas räägitakse kuidas lapsevanemana ellu jääda? Enesehoole alustaladest ja teadlikkusest. Kohal on ka Pop-up raamatukogu.

Mahetootjate ja kohaliku kauba laada UMA MEKK eesmärgiks on kohaliku toidu- ja joogitootjatele, sh UMA MEKK kaubamärgi omanikele, võimaluse pakkumine oma toodete esitlemiseks, koostöö edendamiseks uute toodete tootmiseks ja inspiratsiooni saamiseks.
Kogukonnafestivali saadab nii suurtele kui väikestele mõeldud kultuuriprogramm, avatud on lasteala ja nunnunäitus.

PRESSITEADE: Esmakordselt Võrumaa teatriajaloos pakub Paganlik PärimusÖÖ teatri- ja tantsulavastuses Eesti viipekeelset tõlget ja kostüümide kompimistutvustust

Selle suve viimasel nädalavahetusel on võimalik osa saada Paganlikust PärimusÖÖst, mis toimub 24. augustil Võru Kubija laululaval. See ainulaadne õhtuhämaruses toimuv sündmus pakub mitmekesist programmi, mis ühendab teatri, rahvatantsu ja muusika, luues unustamatu kogemuse kõigile osalejatele. Korraldajad loovad Võrumaa kauni maastiku keskele salapärase muinasjutumaa. Kubija mändide all hakkavad vilkuma tuled ja kõlama laulud, tantsurühmade liikumistes taaselustuvad muistsed mustrid ja sümbolid. Ühte  õhtusse mahuvad jalutuskontsert, pealavastus, kirmaskid ja simmann.  Puude vahelt piiluvad Võrumaa juurtega kirjaniku Juhan Jaigi loomingust tuttavad tegelased. Õhtu edenedes võtavad metsa sees hoo üles lõõtsa-, torupilli- ja kandlehelid, mis kutsuvad endaga kaasa tantsima. Üles astub ligi 700 esinejat,  neid mahub imetlema 4000 pealtvaatajat. 

Teatri- ja tantsulavastuse osa on inspireeritud Juhan Jaigi loomingust, kelle tuntumad teosed on pärimusele ja folkloorile toetuvad tondijutud, mis pakuvad lugemisrõõmu nii lastele kui täiskasvanutele. “Kuigi müstiliste tegelaste elluäratamine võib kõlada veidi kurjakuulutavalt, siis muretsemiseks pole põhjust. Tegemist on eelkõige kogupereüritusega ning kõiki tegelasi on kujutatud läbi huumoriprisma,“ sõnas Jaanika Juhanson, kes on etenduse lavastaja. Lavastuses astuvad üles rehepapi, vanapagana, põrguliste ja teiste pärimusest tuntud tegelaskujudena Anu Taul, Kristjan Lüüs, Agur Seim, Päär Pärenson, Silva Pijon, Karl Edgar Tammi, segakoor Hilaro ja Võrumaa harrastusnäitlejad. Kaasa teeb paarkümmend kohalikku harrastusnäitlejat.

Teatri- ja tantsulavastusel “Paganlik PärimusÖÖ” on eesti viipekeelne tõlge. Sündmusel pole läbivat kirjeldustõlget, kuid pool tundi enne etenduse algust kell 20.00 toimub kostüümide kompimistutvustus pimedatele ja vaegnägijatele.  Ratastooli ja käimisabivahendiga külastajaid viib laululava ette asfalteeritud kergliiklustee, teekonnal ei ole trepiastmeid, kuid esineb looduslikke konarusi ja ebatasast pinda.  

“Lisaks ligipääsetavuse tagamisele on meie jaoks väga oluline ka kogukonna kaasamine ning  jätkusuutlikkuse tagamine läbi taaskasutuse. Nii olemegi välja kuulutanud otsingu harrastusnäitlejate leidmiseks ja meeskonnaga oodatakse liituma vabatahtlikke, kes soovivad saada suursündmuse korraldamise kogemust.  Palju elevust on tekitanud meie üleskutse anda uus elu tumedatele kinnastele, nokamütsidele, kootud mütsidele ning vanadele mootorratta kiivritele, et neid saaks kasutada lavakostüümide ja rekvisiitidena. Kes soovib täpselt teada, milliseid esemeid kapist otsima minna, siis võib visata pilgu peale meie kodulehele www.ootantsupidu.ee,”  lisas Paganliku PärimusÖÖ projektijuht Kristi Vals.

Paganlik PärimusÖÖ on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Eestvedajad: Võrumaa Arenduskeskus ja MTÜ Võru Folkloorifestival 

Valmis kogumik “Arukad külad ja kogukonnad”

METK maaeluvõrgustiku teenistus on koostöös LEADER tegevusrühmadega kokku pannud projektinäidete kogumiku. Väljaandest leiab 31 aruka küla lähenemist toetavat ettevõtmist üle Eesti, mis on saanud toetust Eesti maaelu arengukava 2014–2020 LEADER-meetmest.

Lehekülgedelt 60-61 leiab Võrumaa Partnerluskogu tegevuspiirkonna näitena Kangsti kogukonna suurepärase koostöö tulemuste kohta.  Renoveeritud külamaja mitmekesistab küla tegevusi ning pakub häid võimalusi ühistegevuseks, panustab arukasse kogukonna arengusse ja suurendab noorte motivatsiooni piirkonda jäämiseks.

Tutvu kogumiku veebiversiooniga

Tartu 2024 kogukonnasündmuste teejuht

Kultuuripealinn on kohal. Sajad sündmused, tuhanded tegijad, sajad tuhanded silmapaarid! Kultuuripealinna sündmuste valik võtab pildi virvendama – kuhu minna, mida teha? Meie soovitus on lihtne: kui soovid kohtuda kohalike inimestega ja teha tutvust neile oluliste väärtustega, sea sammud kogukonnasündmustele.

Loe pikemalt