Uudised

Õppereis Torupisse (Taani)

Õppereis Torupisse

MTÜ Võrumaa Partnerluskogu liikmete ja tegevmeeskonna õppereisi teekonda alustasime 12. septembri pealelõnal lennuga Tallinnast Taani pealinna Kopenhaagenisse. Edasine teekond kulges bussiga majutuskohta Frederiksværkis.

Elevust reisiliste seas tekitas teadmine, et külastatavate objektide vahel liigutakse bussi asemel esimesel päeval jalgsi ja teisel päeval jalgratastel.

Esimene päev algas rongisõiduga Dyssekilde raudteejaama Torupis, kus meid ootas kohaliku tegevusgrupi juhatuse esimees Peter Plant. Täpsem reisi sihtkoht oli Torupi küla, mis pälvis 2019. aastal rahvusvahelise „Aasta küla“ tiitli.

Loe pikemalt õpprereisist

Kogukonnafestival „Mina tean, kust tuleb minu toit“ ja Uma mekk laat Rõuge Ööbikuorus 9. septembril

Öeldakse, et oled see, mida sööd! Rõuge rahvas teab, aga soovib veelgi rohkem teada saada ja neid teadmisi ning kohalikke maitseid ka jagada.

Septembri alguses toimub Rõuge Ööbikuorus kogukonnafestival „Mina tean, kust tuleb minu toit“ ja Uma mekk laat.

Festivali esimene päev, 8. september on Rõuge valla haridusasutuste laste päralt – neile toimuvad temaatilised töötoad ja põnevad tegevused, nad toovad oma suvel kasvatatud aiasaadusi nunnunäitusele jne. 

9. septembril 2023 Rõuge Ööbikuorus aset leidev kogukonna toidufestival võtab fookusesse kohaliku toidu ja mahetoidu.

Maailmaülikooli loengud, töötoad, arutelud, nunnunäitus, äge kultuuriprogramm ja muidugi laadamelu – see on kogukonnafestival, mis aitab mõista meie ja maailma toidulaua ümber toimuvat.

Info Rõuge valla ja Piletilevi kodulehtedel

Üldinfo: Kogukonnafestival – Rõuge Vallavalitsus (kovtp.ee)

Programm: Kogukonnafestivali programm – Rõuge Vallavalitsus (kovtp.ee)

Osalustasuga töötubadesse registreerimine: https://www.piletilevi.ee/est/piletid/kogupere/messid-ja-festivalid/kogukonnafestival-mina-tean-kust-tuleb-minu-toit-rouge-oobikuorus-86425/

Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm tutvustab Lodjakojas kogukonnasündmuseid, mis lükkavad kultuuripealinnale juba sel suvel hoo sisse

PRESSITEADE

4.07.2023

Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm tutvustab Lodjakojas kogukonnasündmuseid, mis lükkavad kultuuripealinnale juba sel suvel hoo sisse Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm tutvustab kolmapäeval Lodjakojas tänavusi sündmusi, mis lükkavad juba sel suvel kultuuripealinnale hoo sisse. Kogukonnalavastus, jõeretked, toidufestivalid, saunapäevad, loomekonverentsid ja muud sündmused moodustavad eriilmelise programmi, mis kulmineerub 2024. aastal mitmekümne põneva kogukonnasündmusega üle Lõuna-Eesti.

Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordinaator Kristiina Tammets ütles, et Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ei ole enam mägede taga, vaid peibutab juba sel suvel mägede ja orgude vahelt. „Kuna kogukonnasündmuseid leidub igale maitsele ja kõige erinevamate huvidega inimestele, ning sündmuste korralduse taga seisavad kohalikud aktiivsed eestvedajad ja kogukonnad, võib kindlalt öelda, et kõik meie sündmused on omalaadsed pärlid,“ rääkis Tammets.

Tartu on järgmisel aastal Euroopa kultuuripealinn koos Lõuna-Eestiga ehk teisisõnu – veerand Eestit saab end nimetada Euroopa kultuurimetropoliks 2024. Kuna Lõuna-Eesti asub erinevate kultuuriruumide puutepunktis, otsekui kahe maailma piiril, on Euroopa kultuuripealinna jõudmine sellesse paika Kristiina Tammetsi sõnul praegust muutlikku aega arvestades lausa märgilise tähendusega. „Euroopa kultuuripealinna jõudmine Euroopa piirile räägib meie kultuuriruumi elujõulisusest ning võimaldab ühtlasi esile tuua siinse kultuuri mitmekesisust ja unikaalsust,“ lausus Tammets. „Sellesuvised kogukonnasündmused juhatavadki huvilise otsesõnu Lõuna-Eesti inimestele oluliste väärtuste keskele ja annavad Euroopa piiril elavate kogukondade kaasabil Euroopa kultuuripealinnale Tartu 2024 väga sisuka stardi.“

Millised on Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi sündmused, mida tasuks ka enda kalendrisse märkida? Järgnev loetelu tutvustab põgusalt LEADER-tegevusgruppidega koos korraldatava Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi tänavusi sündmuseid, rohkem infot leiab aadressilt www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
 

Lõuna-Eesti kogukonnasündmused 2023:
1. Jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“ (juunist detsembrini)
2. Tartumaa toidusündmuste sari „Tirin“ (alates 22. juuli)
3. Kogukonnalavastus „Leevaku kullakaevur“ (27. juuli – 6. august)
4. Seto Kostipäivä aastaring (12.-13. august)
5. Rõuge toidufest (9. september)
6. „Sanna!“ (20.-21. oktoober)
7. Ruumiloome konverents Valgas (november)
8.-9. Eelsündmused: Roosifestival (29.07) ja Kagu-Eesti inspiratsioonifest (september)
 

Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames korraldatakse 2023. ja 2024. aastal ühtekokku 20 projekti mitmekümne väärtuspõhise sündmusega, mis kutsuvad osalema külastajaid Eestist, Euroopast ja mujalt maailmast. Kogukonnaprogrammi eesmärk on anda hoogu omavahelisele koostööle ja tugevdada Lõuna-Eesti identiteeti. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi osana aitab kogukonnaprogramm tutvustada kogu piirkonda just nende väärtuste põhjal, mis on olulised kohalikele inimestele ja kogukondadele. Kõik valitud sündmused aitavad esile tõsta Lõuna-Eesti väärtusi – puhast loodust, mitmekülgset kultuuripäranditkohalikku toitu ja käsitööd, tervislikku eluviisi, jätkusuutlikke ja innovaatilisi lahendusi ning aktiivseid ja elujõulisi kogukondi.

Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi kuuluvad avatud taotlusvooru tulemusena järgmised kogukondade sündmused: Peipsi Toidu Tänav 175 km, „Taliteed Emajõe-Suursoos“, „Läbi linna: Valga+Valka“, Seto tantsupidu „Kad´ah kavvõkõ´“, konverents „Kohalik kultuur kui ruumiloome komponent“ Valga linnas, „Seto kostipäivä aastaring“, Tartumaa toidusündmuste sari „Tirin“, kogukonnafestival „Mina tean, kust tuleb minu toit”, dokumentaalne osaluslavastus „Ellujäämiskunstid. KMOMID“, Rõuge projekt „Sanna!“, roosifestival Kaagjärvel, jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“, maaliliste maastike jäädvustamise matkasari Otepääl, „Meelterännak looduses“, Kagu-Eesti kultuuri- ja inspiratsioonifestival „Loovus loob lootust!“, „Avastamata Antsla aarded – järved“, I Kodavere laalupido, kogukonnaetendus „Leevaku kullakaevur“, Navi küla kogukonnafestival, teemapäevad „Kohalikud traditsioonid kui ellujäämisvõimalus“. Lähem info sündmuste kohta: www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
 

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm kasvas välja 2013. aastal Lõuna-Eesti LEADER-tegevusgruppide käima lükatud kollaste akende projektist „Elu kahe maailma piiril“. Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi viivad ellu LEADER-tegevusgrupid Tartumaa Arendusselts, Valgamaa Partnerluskogu, Võrumaa Partnerluskogu ja Piiriveere Liider ning koostööpartneritena löövad kaasa Tartu, Elva, Võru ja Valga linn. Sündmusi toetatakse LEADER-meetmest ning SA Tartu 2024 poolt Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammile eraldatud eelarvest. Kogukonnaprogrammi tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Tartu Maailmaülikool.

Lisainformatsioon: www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
tartu2024.ee/kogukonnaprogramm

Kristiina Tammets, Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordinaator,
telefon +372 5340 9873, e-post kristiina@tas.ee

Teate edastas: Erkki Peetsalu, Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm,
telefon +372 501 8100, e-post 
erkki@maailmad.ee
 NB! Teadmiseks toimetustele: 
Ajakirjanikud on oodatud Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi pidulikule avamisele kolmapäeval, 5. juulil 2023 kell 15.00 Tartus Lodjakojas (Ujula tn 98, Tartu). Sündmuse lõpetab kell 17.00 ühine lodjasõit Emajõel. 

Palun anna oma tulekust teada siin: https://forms.gle/GnaGo3FVhfNrnfQu5

Võrumaa Partnerluskogu avab Meetme 2.1. Covid-19 kriisi mõju leevendamine taotlusvooru

Meede 2.1. “Covid-19 kriisi mõju leevendamine”  taotlusvoor on avatud 14.-18.08.2023 kell 16.00.
Taotlusi saavad esitada Antsla-, Rõuge- ja Võru valla territooriumil vähemalt 1 aasta tegutsenud mikro- ja väikeettevõtjad, füüsilisest isikust ettevõtjad, kellel oli käibelangus tulenevalt Covid-19 kriisi mõjust võrreldes 2019 aastaga v.a. Orava ja Misso piirkond.
Meetme maht taotlusvoorus on 74 487,21 eurot.
Projektitaotluste hindamise tähtaeg on hiljemalt 29.09.2023.
Taotlused tuleb esitada PRIA e-teenuse keskkonna kaudu alates väljakuulutatud taotlusvooru esimesest päevast kuni viimase päeva kella 16:00-ni.
Teade taotlusvooru avanemise kohta avalikustatud 02.juuni 2023.a.

Mittetulundusühing Võrumaa Partnerluskogu hakkab rakendama tegevuspriikonna ühisstrateegiat 2023-2029

Mittetulundusühing  Võrumaa Partnerluskogu annab teada kavatsusest taotleda toetust LEADER-ühisstrateegia elluviimiseks „Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava aastateks 2023-2027“ sekkumise 8.4. LEADER – kogukonna juhitud kohalik areng ning Euroopa Liidu ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondide rakendamise seaduse alusel rakendatava meetme 21.4.9.2 „kogukonna juhitud kohalik areng“ raames.

Mittetulundusühing Võrumaa Partnerluskogu on LEADER-tegevusrühm, mis ühendab kohalikke omavalitsusi, ettevõtteid ja kodanikuühendusi ning mille eesmärgiks on kohaliku elu arendamine tuginedes avaliku, era- ja kolmanda sektori koostööle.
Rohkem infot: Võrumaa Partnerluskogu tegevuspiirkonna ühisstrateegia 2023-2029 kohta on kodulehel www.voruleader.ee
 

Teade

Seoses välislähetusega Võrumaa Partnerluskogu büroo 08.-12.mai suletud.

Võrumaa Partnerluskogu strateegia 2023-2029 on avalik

Lugupeetud Võrumaa Partnerluskogu liikmed, koostööpartnerid ja strateegia protsessi osalised 

Meil on hea meel jagada teiega esialgset versiooni valminud Võrumaa Partnerluskogu strateegiast 2023-2029 ja kutsuda teid kaasa mõtlema ning oma ettepanekuid ja tagasisidet esitama. 

  • Praegune dokument on koostatud tingimustes, kus ikka veel ei ole valmis LEADER ega ka Euroopa Sotsiaalfondi rahastust reguleeriv määrus, mis tähendab seda, et me ei saa anda kindlat vastust, kas sellisel kujul toetatavad tegevused jäävad abikõlblikuks või mitte. Oleme näinud vaid mustandversiooni määrusest ning teame, et hetkel menetletakse rohkeid muudatusettepanekuid määrusele, mille LEADER tegevusgrupid on ministeeriumile edastanud. 

  • Kõiki LEADER strateegiaid hakkab hindama hindamiskomisjon. Meil on olemas esialgne tabel hindamiskriteeriumitest, ent oleme saanud info, et seda täpsustatakse. Sellest tulenevalt korrigeerime veel ka strateegiat, et hindamiskriteeriumitele parimal võimalikul viisil vastata. 

  • Edasine töö strateegiaga näeb välja selline: 

    • 24. aprill kuni 5. mai ootame teie ja protsessi kaasatud ekspertide ettepanekuid ja tagasisidet

    • 5. mai kuni 12. mai tegeleme dokumentide vormistamise, kujundamisega ning selleks ajaks teadaolevate määruste nõuete ning hindamiskriteeriumitega vastavusse viimisega 

    • 18. mail toimub Võrumaa Partnerluskogu juhatus, mille päevakorras on strateegia heaks kiitmine ning üldkogule esitamine 

    • 26. mail toimub Võrumaa Partnerluskogu üldkogu koosolek 

    • 30. mail tuleb Võrumaa Partnerluskogul esitada strateegia koos kõikide lisadokumentidega ministeeriumile hindamiseks. 

SIIT leiate strateegia põhidokumendi (ilma lisadeta). Dokument läbib veel keeletoimetuse ning kujunduse. Teie ettepanekud ja tagasiside on oodatud kuni 5. maini aadressile mai@voruleader.ee

Oleme avatud vestlusteks ja aruteludeks strateegiaga seotud teemadel!